Menu
Zavřít
MK5: Ideál pro mladou slečnu
MK5: Ideál pro mladou slečnu

Text Luděk Vokáč Foto Luboš Wišniewski

Ideální auto pro mladou dívku? No přece Volkswagen Golf. Alespoň tak to vidí Šárka Štěpánková, která už tři roky nedá dopustit na svůj VW Golf páté generace. Nadšená motoristka a studentka má svůj Golf tak ráda, že by jednou pro automobilku chtěla pracovat.

Výběr prvního auta není nikdy jednoduchý. Obzvlášť když má jít o vůz pro mladou slečnu s čerstvým řidičákem. Takové auto má totiž splnit celou řadu požadavků. Musí být jednoduché na ovládání, pohodlné a příjemné, aby se v něm řidička cítila v pohodě a za volantem nenarůstala příležitostně hladina stresu. Zároveň musí být bezpečné, co kdyby se něco stalo. A k tomu všemu samozřejmě nesmí udělat ostudu. To vše pochopitelně za rozumné peníze, včetně nízkých nároků na provozní náklady. Inu, nelehký úkol.

Pro Šárku Štěpánkovou se v jejích devatenácti letech ovšem takovým ideálem stal hezký Volkswagen Golf páté generace v provedení 1,6 MPI s výkonem 75 kW. Dodnes je to vlastně příjemné moderní auto, které skvěle padne do ruky a chlubí se nenáročným provozem. "Bylo to moje první auto na rozjezd a teď, po třech letech, jsem s ním stále velmi spokojena," usmívá se majitelka.

Mimochodem, pátá generace Golfu byla známa právě širokým výběrem motorizací, kromě atmosférických agregátů se tu poprvé objevil pod kapotou například i revoluční přeplňovaný čtyřválec 1.4 TSI, tehdy ještě ve verzi s přeplňováním kompresorem i turbodmychadlem.

Spolehlivý držák i po patnácti letech

 

Jak padla volba právě na Golf? "Přivedl mě k tomu kamarád, jeho táta pracuje pro Volkswagen a mě se to auto vlastně vždy líbilo," přiznává Šárka externí vliv. A dodává: "Obecně jsem na něj slyšela jen chválu, třeba i ohledně spolehlivosti. Navíc není problém sehnat jakékoli díly a cokoli snadno opravit, kdybych mu snad nějak ublížila," říká Šárka. Pochvaluje si, že i když bude jejímu Golfu z roku 2005 s nájezdem asi 135 000 kilometrů (zhruba dvacet z nich "nakroutila" Šárka) letos už patnáct let, pořád je to fešák.

"Až se divím, jak v pořádku auto je. Všechno funguje bez problémů, nikdy mě nikde nenechalo. Ještě vloni mělo například původní autobaterii z výroby, tomu jsme se hodně divili. Obecně se spousta výměn spotřebních dílů dělala mnohem později, než je obvyklé," říká Šárka, že dlouho se "držely" třeba i tlumiče.

Kromě praktické stránky pro ni má Golf ale i určité romantické kouzlo. "Díky Volkswagenu jsme se vlastně sblížili s mým přítelem. On vozil auta pro jedno dealerství a dával na Instagram fotku jednoho Passata. Znali jsme se už ze střední školy, ale právě kvůli té fotce Volkswagenu jsme si začali psát a vídat se, bylo to zrovna v době, kdy jsme s mamkou řešily koupi mého prvního auta," přiznává Šárka.

Není tak divu, že má k autu celkově velmi osobní vztah. Od své majitelky tak dostal modrý pětidveřový Golf jméno Felix. "Má nad předním světlem takovou malou nálepku s tím jménem a od přítele jsem dostala koberečky, které jsou obšité modrou barvou a zdobí je nápis Felix," chlubí se Šárka doplňky, které dotváří charakter jejího auta.

Jezdí s ním prakticky denně, většinou však kratší trasy. "Ale vydáváme se i na delší výlety. To auto je super, jede stále moc hezky, není to žádný šnek, myslím si, že jsem se díky němu naučila dobře řídit," chválí svůj vůz Šárka. Golf s ní absolvoval cesty z domovského Brandýsa nad Labem třeba do Krkonoš i na Černou horu, výlety do Drážďan, ale také třeba na Volkswagen Fest v Českých Budějovicích.

Šárka je jednoduše skutečná fanynka svého vozu. "Letos se chystáme na výlet do Wolfsburgu, chceme mu ukázat jeho domov," usmívá se majitelka, která se podle svých slov o auta zajímá. Studentku VŠE v Praze dokonce obor baví tak, že by jednou chtěla pro Volkswagen pracovat. "Zatím ve 2. ročníku teprve uvažuji o budoucí specializaci, ale věřím, že třeba v marketingu nebo financích bych se uplatnila," nastiňuje svůj další automobilový sen.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.