Menu
Zavřít


Dovolená s elektromobilem


Dovolená s elektromobilem

Odvézt děti do školy, dojet nakoupit, jet do práce a zpátky domů: potřeby všedního dne zvládnete s elektromobilem snadno. Avšak i zastánci elektromobility často váhají, zda se vypravit s elektromobilem na dovolenou. Strach je však neopodstatněný. S následujícími užitečnými tipy budou i delší cesty s elektromobilem naprosto pohodlné - bez obav, že Vám někde dojde energie.

Dozvíte se:

  • Jaké aplikace Vám pomohou při plánování cesty
  • Ve kterých zemích je nejhustší síť nabíjecích stanic
  • Na co musíte myslet při placení u nabíjecí stanice
  • Jaké nabíjecí konektory jsou  při cestování vhodné

1. Správné plánování

Dovolená s elektromobilem vyžaduje o trochu více plánování než dovolená s vozem s konvenčním pohonem. Nejdůležitější je dojezdová vzdálenost vozu a síť nabíjecích stanic - přehled nabíjecích stanic je naprosto zásadní. K dispozici jsou různé aplikace, jako např. "Chargemap"

2. Více na severu než na jihu

Čím dále na sever pojedete s elektromobilem, tím hustší bude síť nabíjecích stanic. V evropském srovnání jsou na čele Norsko a Nizozemí. Obě země si stanovily cíl, aby vzdálenost mezi dvěma nabíjecími stanicemi nepřesáhla 120 kilometrů. Švýcarsko v loňském roce díky 200 nových nabíjecích stanic zajistilo, že s elektromobilem lze projet 1600 kilometrů panoramatické silnice Grand Tour. S elektromobilem však můžete bezpečně cestovat také přes Německo, Francii a Rakousko. V jižních zemích, jako je Itálie nebo Španělsko, ale není situace tak příznivá.

3. Informujte se dopředu

Abyste nejenom našli cestu k příští nabíjecí stanici, ale také nabili  baterii vozu pro další část cesty, potřebujete platební kartu. Typ karty se může lišit v závislosti na poskytovateli. V některých případech je nutné se dopředu zaregistrovat. Proto je vhodné se předem informovat, která karta je pro plánovanou cestu vhodná. Jaké nabíjecí stanice můžete bez problémů využít? Tyto informace lze získat nejlépe online na stránkách příslušné země poskytujících turistické informace. Nabíjení přes noc v hotelu, v kempu, v přístavu nebo u nakládací rampy supermarketu je zpravidla jednoduché. Co je však velmi důležité: Vezměte si s sebou různé připojovací konektory, abyste mohli nabíjet u co možná nejvíce nabíjecích stanic.

4. Plánování zastávek na dobíjení

Nejpohodlnější způsob, jak dobít baterii Vašeho elektromobilu je  rychlonabíjecí stanice. Zde strávíte krátkou pohodlnou přestávku, při které můžete něco sníst nebo rychle navštívit nějakou pamětihodnost, než budete pokračovat s plně nabitou baterií. Rychlonabíjecí stanice však bohužel nejsou všude. Průměrná doba nabíjení ve veřejné nabíjecí stanici se střídavým proudem je podstatně delší. Proto je smysluplné zahrnout do každodenního plánování zastávky na nabíjení - a využít čas, který to zabere.

5. Cílem je samotné cestování

Je vhodné zvolit nabíjecí stanici nejenom s ohledem na kapacitu a typ připojovacího konektoru, ale také s ohledem na její okolí. A to je díky aplikacím, jako "TripAdvisor" - snadnější než kdy jindy. Objevíte tak místa, která byste jinak jen spěšně minuli. Perfektní místo pro fotografii? Příjemná restaurace? Vesnice se zajímavou historií? S elektromobilem se součástí dovolené stane již samotná jízda.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.