Menu
Zavřít


Norsko, země elektromobilů


Norsko, země elektromobilů

Jak praktická je elektromobilita v každodenním životě? Jak komplikované je nabíjení elektromobilu a jak daleko dojedete na jedno nabití baterie? Pro mnoho lidí se elektromobilita stala přirozenou a trvalou součástí každodenního života. Stejně jako například v Norsku. To vyvolalo naši zvědavost, a tak jsme se rozjeli se do Skandinávie a zeptali se přímo jejích obyvatel, proč jsou tak nadšenými přívrženci elektromobility. Jejich postoj je docela překvapivý vzhledem k tomu, že země je pověstná nutností překonávat velké vzdálenosti a relativně malou populací.

V harmonii s přírodou: Život s důrazem na ekologické chování.

Nejdříve jsme mluvili s Thomasem. Ten nám prozradil, že je téměř neustále venku, ať už se účastní nějaké outdoorové aktivity nebo podniká výlety se svou rodinou. A když jsme se ho zeptali, proč jezdí v elektromobilu, dal nám logickou odpověď: "Hlavním důvodem, který mě přesvědčil, abych přešel k elektromobilu, bylo, že jeho výkon je stejný jako u vozu s konvenčním pohonem. Teď už se nikdy nevrátím k automobilu s benzinovým pohonem! "

Thomas, jehož příjmení "Rolland-Herskedal" znamená "Vládce údolí", pracuje jako manažer IT projektů. Nejpravděpodobněji ho najdete venku - při snowboardingu, surfování nebo rybaření. Auto, se kterým podniká své rodinné výlety a venkovní sportovní aktivity - často po horských silnicích -, je Volkswagen e-Golf.

"Miluji pobyt v přírodě: klid, čerstvý vzduch, zvuky, vůně. Je to ideální místo pro relaxaci. Až na nás budou naše děti v budoucnosti vzpomínat, chci, aby si pamatovaly, že jsme vždy kladli velký důraz na to, abychom jim ukázali svět přírody. Pokud má země dostatek elektrické energie, pak je provoz elektromobilu zcela bez komplikací. Osobně považuji ochranu přírody za velkou prioritu. Elektromobily jsou pro mě její součástí."

 e-Golf doveze Thomase i jeho rodinu za každým venkovním dobrodružstvím.

Thomas vypráví o své lásce k přírodě a o důvodech, proč je pro něj elektromobil jedinou správnou volbou.

Start Video

Bez komplikací: přechod na elektromobilitu.

Podobně jako Thomas, tráví i Kristian hodně času cestováním. Navíc jako milovník umění má zcela přirozený a bezstarostný postoj k elektrické mobilitě. Zde se dozvíte, čeho si Kristian nejvíce cení na svém voze e-Golf.

Když jsme se setkali s Kristianem z Bergenu, byla jedna věc okamžitě jasná: Je to muž nabitý energií a se spoustou zájmů. To je asi důvod, proč se rozhodl začít s tím, že prozradí, jak se mu daří spojit svou vášeň pro zvířata a lásku k umění: "Zatímco se moje auto nabíjí, mám čas na jiné věci." A když ho v průběhu nabíjení pozorujete v kavárně, okamžitě tomuto sympatickému Norovi porozumíte.

 33letý pojišťovací poradce rozděluje svůj volný čas mezi kurník a umění. Má mnoho koníčků a spoustu zájmů. e-Golf je auto, díky němuž může vše kombinovat, a které mu ve svém interiéru zajistí teplo a pocit pohodlí v době, kdy je venku chladno.

"Často a hodně cestuji. Sháním věci pro mé slepice nebo převážím své obrazy z jedno místa na druhé. Výhodou elektrického auta je to, že má velké zrychlení. Vůbec mi nechybí normální auto, jestliže je takto označován automobil s benzinovým pohonem. Spoustu lidí by pravděpodobně překvapilo, jak snadný a pohodlný je přechod na elektromobil."

Z místa A do místa B a zpět - Kristian ve videu ukazuje, jak flexibilní může být využívání elektromobilu.

Vždy dostatek energie pro celou rodinu.

Také Lena pravidelně používá svůj elektromobil, a to jak během týdne, tak o víkendu. Jako matka dvou dětí je stále na cestách a na svém autě oceňuje zejména jeho minimální hlučnost.

Čas, který Lena stráví za volantem, pro ni znamená čas strávený s rodinou. To nám bylo okamžitě jasné, když jsme se setkali s matkou dvou dětí, která je sportovním nadšencem. Čas, který s dětmi stráví v autě, využívá k rozhovorům o různých tématech: "Je velmi příjemné, když je auto tak tiché", říká Lena. A má jasno, také pokud jde o téma doby nabíjení: Baterii svého vozu e-Golf nabíjí buď doma v garáži, nebo v práci v pracovní době. Je to trochu jako tanec - rytmus nabíjení se Vám dostane rychle do krve.

Ve věku 45 let dělá vše pro svou rodinu. Pokud právě není na čerstvém vzduchu, veze svou dceru na taneční lekci nebo na taneční soutěž. Takto zůstávají v blízkém kontaktu. Její e-Golf jí dovoluje trávit spoustu času se svou dcerou a mluvit o všem možném.

 "Jsou to krásné chvíle - čas, který patří pouze nám a který využíváme k tomu, abychom byli spolu. Mluvíme o přátelích a o tom, co se děje v jejich životě. Proto je velmi příjemné, když je auto tak tiché. Řízení elektromobilu není žádná velká změna. Rychle si na něj zvyknete a vše máte pod kontrolou. Mám štěstí, že mohu baterii vozu nabíjet v práci i doma v garáži."

Strach z malé dojezdové vzdálenosti?
Co to znamená?

Pro Ginge je jízda ve voze e-Golf dobrou zábavou. Elektromobil pro něj znamená také lepší kvalitu života. Vydává se do přírody, aby se mohl odreagovat od své práce.

"Rekkevideangst", neboli česky "strach z malé dojezdové vzdálenosti", je termín, který Norové používají k vyjádření obavy, že jejich elektromobil nedojede dostatečně daleko. Pro Ginge je to však neznámé slovo. Řízení jeho vozu e-Golf je pro něj dobrou zábavou. A navíc je vášnivý milovník hudby. Hudba je jeho život. Každý, kdo tráví svůj den obklopený hudbou, potřebuje trochu klidu. "Absence zvuku je důležitá. Klid vytváří prostor pro přemýšlení a pro pouhé bytí." Něco, co je stejně důležité pro jeho lásku k hudbě, je jeho zaujetí pro vesmír. Našel snadný způsob, jak kombinovat obě své vášně. Na cestě domů z hudebního studia si udělá rychlou odbočku do "svého vlastního vesmíru".

Ginge skládá filmovou hudbu. To je samo o sobě důvodem, proč hodně cestuje. Pro vyhřátí automobilu v chladných dnech používá mobilní aplikaci. Výsledkem je, že jeho e-Golf je již v okamžiku nastoupení příjemně vyhřátý. A kapacita baterie dostačuje k tomu, aby dojel dvakrát do města a zpět - bez nutnosti dobíjení.

Auta mě v minulosti vůbec nezajímala. Avšak od té doby, co mám elektromobil, hledám neustále důvody, proč mám někam jet. Jen proto, že řízení vozu přináší spoustu zábavy! Ještě dříve než jsme koupili náš elektromobil, vzniklo v norštině nové slovo: "rekkeviddeangst" - strach z malé dojezdové vzdálenosti. Nikdy jsem se však nebál, že někde venku zůstanu stát s prázdnou baterií."

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.