Menu
Zavřít

Vize současnosti Architekt Van Bo Le-Mentzel

Vize současnosti Architekt Van Bo Le-Mentzel

Lorem ipsum vix at error vocibus, sit at autem liber? Qui eu odio moderatius, populo pericula ex his. Mea hinc decore tempor ei, postulant honestatis eum ut. Eos te assum elaboraret, in ius fastidii officiis electram.

Na první pohled si člověk může myslet, že funkční oblečení symbolizuje lenost - podle Van Bo Le-Mentzela však ztělesňuje obraz upřímnosti a čistoty. Má jiné, důležitější věci, nad kterými musí přemýšlet. Přemýšlí nad budoucími scénáři měst, nedostatkem bytů a dopravními prostředky, které nás přemístí z bodu A do bodu B. Když se Van Bo zeptáte na prostor zítřka, přejde do zaníceného vyprávění, při kterém sílu svým slovům dodává i svýma očima a gestikulací rukama.

"Řekněme, že každý člověk na zemi si zaslouží svůj vlastní prostor. Současná populace na zemi je přibližně 7 miliard lidí a každý by měl mít k dispozici asi 40-50 metrů čtverečních. Víte, kolik prostoru by to celkem mělo být? Tato země je pro nás všechny zřejmě příliš malá," říká. Proto musíme přemýšlet o tom, jak náš prostor utváříme a využíváme.

Tyto myšlenky stojí za jeho doposud nejvýznamnějším projektem, kterým je dům s plochou 1 metr čtvereční. 1 x 1 m - to je všechno, co máme k dispozici. S určitým překvapením se ptáme, jak se v tak malém prostoru může vše odehrávat. Společnost by však neměla brát definici slova "dům" doslova, protože Van Bo není jen architekt, ale je také umělec.

"Když mluvíme o životním prostoru, mluvíme hodně o číslech, čtverečních metrech, ale je tomu skutečně tak?" Platí rovnice: Čím více prostoru, tím větší štěstí? Van Bo pokládá otázku: Kolik místa skutečně potřebujeme k tomu, abychom byli šťastní? Spíš bychom to však měli nazývat dokonalé řešení.

Ve svém bytě v Berlíně začíná realizovat myšlenky na víceúčelové využití prostoru. "Bydlím společně s manželkou a dvěma dětmi a průběžně přeměňujeme celý prostor. Dosud jsme pevně nedefinovali, která místnost patří dětem a která místnost patří dospělým. Vždy se vše v okamžiku změní. Naše děti nás mění." Kromě sdílení postele pro dospělé s malými dětmi věří navíc také ve sdílenou ekonomiku. "Stále diskutujeme o plýtvání s jídlem a oblečením, tak proč nemluvit o plýtvání s prostorem?"

Kouzlo
malého prostoru

Když Van Bo mluví o "domovu", neomezuje se pouze na čtyři stěny. Tento vizionář sní o domech na kolech. Elektromobilita nás osvobozuje od tradičního designu automobilu. Máme svobodu navrhnout tento prostor jinak, bez masivních motorů. Představuje si, dům o ploše 1 čtvereční metr uvnitř elektromobilu. "Nebylo by skvělé nejezdit z domova do kanceláře, ale přesunout celý můj dům tam, kde bych chtěl pracovat?"

Nadšení architekta Van Bo se dále stupňuje, když hovoří o technologickém pokroku a autonomním řízení. "Proč bychom se měli koncentrovat na dění v dopravě, když bychom se mohli věnovat svým dětem a pohodlně snídat v autě?" Elektromobilitu pak vidí jako "posla nové éry" a jako příležitost najít nové způsoby, jak uspořádat města, která jsou otevřená a přístupná všem.

Jak proměnit
méně na více

Protože Van Bo neustále usiluje o další inovativní scénáře budoucnosti, založil v Berlínském kampusu Bauhaus několik iniciativ, z nichž jednou je iniciativa "Tiny House University", a vyzval společnost k účasti na ní a k dalšímu jejímu vývoji. Při realizaci svých snů o multifunkčních prostorech by Van Bo šel až tak daleko, že by svůj byt sdílel s cizími osobami. "Když ráno opustím svůj domov, proč bych ho neměl dát k dispozici lidem, kteří by v tomto prostředí rádi pracovali?" Pro vytvoření inteligentního sdílení bytu a koncepce konektivity, "by se všechny současné byty, domy a prostory měly sloučit ve stylu knihovny nebo aplikace a sdílet tak, abychom tolik neplýtvali zdroji."

Předjezdec
nové éry

"Nebylo by skvělé nejezdit z domova do kanceláře, ale přesunout celý můj dům tam, kde bych chtěl pracovat?"

Van Bo Le-Mentzel je diplomovaný inženýr a architekt, umělec, designér a inovátor. Jako hostující profesor vyučoval design na Vysoké škole výtvarných umění v Hamburku a přednášel na TEDx. Oddělování pracovní doby a volného času považuje za neopodstatněné. Za motivační faktory nepovažuje tlak ani peníze, ale důvěru a svobodu, a že úspěšné myšlenky jsou ty, které lidem dávají možnost podílet se na vývojovém procesu.
@buildmorebuyless

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.