Menu
Zavřít

Firma a Živnostník roku 2021 Kráva, kam se podíváš
Pivovar, hotel, farma...

Firma a Živnostník roku 2021 Kráva, kam se podíváš
Pivovar, hotel, farma...

Radovan Sochor vede pivovar Zlatá kráva s přidruženým Pivním hotelem, lázněmi a restaurací nebo pomáhá otci s chovem krav. A taky řídí Volkswagen Transporter. Seznamte se.

Text: Alan Pesile Foto: Josef Dvořáček

V Nepomuku nedaleko od Plzně najdete místo, které je v mnoha směrech unikátní. Jde o Pivní hotel Zlatá kráva, který má pípu v každém pokoji. Pod názvem Zlatá kráva se schovává i celý pivovar, pivní lázně, wellness nebo malá šalanda s výběrem nejrůznějších piv. Gastronomicko-zážitkový koncept kompletně prodchnutý tematikou piva má na svědomí místní živnostník Radovan Sochor. Projekt, který vybudoval se svým otcem, je však ještě rozsáhlejší. "Táta v roce 1995 založil první Švejk restaurant, z čehož se stala vůbec první gastrofranšíza v Čechách. Chvíli poté dělal v bankovnictví, a když s ním skončil, začali jsme tady budovat farmu," vysvětluje Radovan. "No a v posledních letech jsem to tady přebral já a dáváme tomu celému nový nádech," vypráví s úsměvem a dodává, že jedním z hlavních rysů má být soběstačnost. Napříč všemi provozy tak podnikatel hledá smysluplné synergie, aby celé jejich hospodaření fungovalo v rámci principů cirkulární ekonomiky.

Pomáhá tu i Téčko

Hrdinou Zlaté krávy je krom personálu i jeden Volkswagen Transporter.
"Je to krásné auto, které dokážu plně využít. Můžu v něm jezdit s rodinou, vozit sládky a celý pivovarský tým po hospodách a posloužil i jako obrovský dělník, když jsme stavěli pivovar. Tohle auto mě vystihuje, lítám v něm od rána do večera, a nikdy mě nezklamalo," doceňuje praktický vůz Radovan Sochor.

Od krav a ž k pivovaru

"Celé to vlastně začíná u nás na farmě. Naše hospodářství je ekologické, vybudovali jsme tu třeba obrovské hnojiště, které využíváme pro všechna naše pole. Z farmy dodáváme maso do restaurací a stejně tak do nich dodáváme naše pivo. Z pivovaru se nám zpátky vrací mláto, kterým krmíme naše býky, a zbytky zase využijeme pro krmení drůbeže, " vysvětluje Radovan." Vše je to ještě podpořené pivními lázněmi, kde využíváme zbytky z výroby piva," vypráví. Zlatá kráva stojí ale v první řadě na pivě. Město Nepomuk, jak už je v Čechách dobrým zvykem, dlouho vlastnilo tradici vaření piva, ta však začátkem 20. století skončila a navázalo se na ni až o sto let později. 

Bývalý areál pivovaru stál právě v místech za restaurací Švejk, a tak ho Sochorovi koupili, zrekonstruovali a v roce 2018 mu vdechli nový život. A to i co se týká klíčového personálu. "Naše sládková Žaneta Petružálková je úplný pankáč, ale její táta je jeden z těch nejlepších sládků na ležáky v Čechách. K jeho zkušenostem tak přinesla něco nového a teď tu s ní díky tomu děláme i různé extravagantní kousky," pokračuje Radovan. Aktuálně tak třeba pro Plzeňský Prazdroj v rámci Volby sládků uvařili tmavé pivo, tzv. stout, s příchutí chilli a čokolády, který se jmenuje Ty krávo!. Nebojí se zde ale ani pracovat se sezonními surovinami, uvařili už tady třeba svrchně kvašenou IPU s nádechem tropického ovoce, pšeničné pivo s borůvkami z českého lesa nebo speciály zrající ve vinných sudech. Základem jsou ale pořád ležáky, které jsou k dispozici také v Pivním hotelu. Hosté si tak klidně mohou v pokoji načepovat půllitr a s pivem zamířit o pár pater níž do lázní či sauny. Případně si jen pochutnat na skvělém jídle ve vedlejší restauraci Švejk, kterou rodina Sochorových zásobuje masem z vlastního chovu.

Rodinný podnik s přesahem

Farma, kterou spravuje především Radovanův otec, se nachází v nedalekém Železném Újezdu. Na tamních 200 hektarech luk se pase zhruba dvě stě krav především plemen aberdeen angus nebo galloway, právě ty jsou na chov pro maso jedny z nejvhodnějších. "Celé to vychází z generace našich rodičů, táta tady už v 90. letech začínal v JZD," vzpomíná Radovan. Postupně tak v průběhu posledních zhruba dvaceti let farma narůstala a dnes už dodává do vlastních restaurací Švejk v Nepomuku a v Plzni nebo také do nově otevřeného pivního bistra Bandaska. Jen u chovu ale Sochorovi zůstávat nechtějí. "Cesta bio, kterou jsme si vybrali, nám neumožňuje několikanásobně zvýšit výnosy polí, což u hospodářství založeného na chovu krav není tak drastické jako u rostlinné výroby. Právě do ní se ale zrovna pouštíme," prozrazuje Radovan své plány. Výhledově by tu chtěli také pěstovat chmel, z něhož by posléze zásobovali vlastní pivovar. Tím by doplnili další díl do cirkulární skládačky tohoto rozvětveného gastronomického podniku.

"Máme čtyři restaurace, food truck Pojízdná kráva, děláme přes 200 cateringových akcí za rok, provozujeme dva hotely a celé to zásobíme. Nejsem si vědom, že by to někdo další u nás dělal v podobném měřítku," vyzdvihuje Radovan. A váží si třeba i toho, že své poslední gastroprojekty dal dohromady i v náročné době pandemie, která jeho oboru obzvlášť nepřála. Krom dokončení Pivního hotelu s pivovarem totiž také otevřeli nové bistro zvané Bandaska v Plzni. "Nebylo jednoduché to utáhnout hlavně finančně," říká. Ale povedlo se a díky tomu návštěvníci Zlaté krávy nebo dalších Sochorových podniků mohou dostat pivo i maso, které se u nich zpracovává od úplných začátků až po finální produkt. Asi právě tyto snahy pak ocenila i regionální porota soutěže Živnostník roku. Letos na podzim totiž Radovan Sochor vyhrál regionální kolo v Plzeňském kraji, ačkoliv to sám nijak nečekal a přihlásil se spíš na popud svého okolí. "Je to pro nás motivace a vzpruha pokračovat v tom, co děláme, a jít naší cestou dál. I tohle nám ukazuje, že ta cesta je asi správná," uzavírá.

Článek vznikl v rámci spolupráce se soutěžemi Firma roku a Živnostník roku, kterých je značka Volkswagen hrdým partnerem.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.