Menu
Zavřít


Design konceptu ID. Crozz


Design konceptu ID. Crozz

Prototyp elektromobilu se téměř neslyšně pohybuje po ulicích Los Angeles jako nějaký objekt ze sci-fi filmu. Přesto však vydává nepatrný hluk. Protože ID. Crozz s elektrickým pohonem je velmi nápadným vozem, který jednoduše nelze ignorovat. Jeho tvůrci, Diana Zynda, Cihan Akcay a Vagarsh Saakyan, přesně vědí proč.

Cihan Akcay

  • pracuje ve společnosti Volkswagen ve Wolfsburgu již 7 let
  • byl členem týmu, který navrhoval exteriér vozu ID. Crozz

To, co se ujme v Kalifornii, se většinou stane celosvětovou módní záležitostí. A platí to zejména pro Los Angeles. Nikde nejezdí více elektromobilů. A nikde nepatří inovativní životní styl k realitě každodenního života tak, jako v ulicích L.A. A právě zde se prezentuje také nová ID. rodina se značkou Volkswagen. Rodina, která se k Vám a Vašemu životu dokonale hodí. Součástí rodiny jsou modely: ID. - kompaktní vůz, ID. Buzz - VW Bus budoucnosti, v čele pak stojí ID. Crozz - elegantní CUV¹. S těmito třemi modely chce Volkswagen od roku 2020 přivést elektromobilitu do Vašeho každodenního života. ID. modely využívají některé z nejmodernějších dostupných technologií, včetně inovativního elektrického pohonu a autonomního jízdního režimu². První věcí, kterou však zaujmou, je jejich nový design. Ptáte se proč? Tým designérů společnosti Volkswagen vyvinul zcela nový koncept, který spojuje formu, funkčnost a svobodu. Kromě toho přináší již dnes na silnice budoucnost. "Vyvinuli jsme náš vlastní designový jazyk, který se odlišuje od běžných vozidel se spalovacím motorem," vysvětluje exteriérový designér společnosti Volkswagen - Cihan Akcay.

"ID. modely, které jsme právě představili, se prezentují celou řadou znaků, které na tento koncept odkazují." 

Na parkovišti "Golden Shore" na pobřeží Long Beach v Kalifornii chytá inovativní design ID. Crozz všechny oči - dokonce oči ochránců zákona, kteří ocenili nápaditost nového konceptu.

Nejkrásnější podoba svobody: Nový design

Tři vozy ID. jsou zaparkované na parkovišti "Golden Shore", nejfrekventovanějším místě pobřeží Long Beach. Kolemjdoucí se zastaví a v úžasu zírají na elektromobily s působivými futuristickými tvary. Čím však jsou tak fascinováni? Co dělá design modelu ID. Crozz tak odlišným od ostatních moderních vozidel?

"ID. Crozz posouvá design automobilů Volkswagen na zcela novou úroveň," říká Cihan Akcay. Tradiční pevné linie typické pro design vozů Volkswagen byly na boční partii ID. Crozz nahrazeny křivkou, jež zdůrazňuje zejména kola. "Tato křivka vychází ze zadního blatníku, přechází v hlubokém zadním rameni přes bok vozu a pak se opět zvedá ze spodního parapetu přes přední blatník. Jsou to v podstatě dvě linie, které vytvářejí charakteristický souhlasný pohyb, přitom však nejsou paralelní." Tyto rysy tvoří nejenom boční partii modelu ID. Crozz. "Charakteristickou 3D křivku můžete vidět rovněž při pohledu shora. Navzdory svému SUV³ designu je ID. Crozz díky mimořádně propracované aerodynamice také velmi efektivní."

Nová čelní partie: Inovativní světelná signatura

Světelná signatura modelu ID. Crozz a dalších dvou ID. modelů je tak unikátní, že je neomylně poznáte již z dálky. "Světlo vyvolává u lidí silné emoce. Design osvětlení se proto stává stále důležitějším faktorem. Přispívá k tomu, aby se speciálně model ID. Crozz odlišoval od záplavy nových automobilů." vysvětluje Cihan Akcay. LED světlomety jsou spojeny světelným pásem, v jehož středu svítí logo Volkswagen - rovněž nový znak rodiny vozů ID. "ID. Crozz je magnetem pro pohledy okolí již za denního světla, jednotlivé detaily designu osvětlení však vyniknou v celé své kráse zejména za tmy. Po zapnutí osvětlení pulsuje nejdříve logo Volkswagen. Z něj se pak světlo přenese na světelný pás a rozlévá se přes celou šíři přední partie. Nakonec LED diody obkreslí kontury hlavních světlometů. Vzniká tak osvětlená tvář, typická pro značku Volkswagen, která uvítá řidiče a pozitivně ovlivní jeho emoce."

Vagarsh Saakyan

  • pracuje ve společnosti Volkswagen ve Wolfsburgu již 7 let
  • byl členem týmu, který navrhoval exteriér vozu ID. Crozz

Diana Zynda

  • pracuje v oddělení designu společnosti Volkswagen ve Wolfsburgu 14 let
  • vedoucí oddělení Barevného provedení a designu detailů elektromobilů

Všude doma: "Chytré materiály" v interiéru vozu

ID. Crozz nemá žádné B-sloupky. Přední dveře se otevírají až do úhlu 90 stupňů, zadní dveře se posouvají rovnoběžně s vozidlem. Celý interiér tak můžete vidět najednou. "To umožňuje variabilní a mimořádně snadný přístup do vozu," říká Vagarsh Saakyan, interiérový designer modelu ID. Crozz. Celý interiér je vyveden v jemném šedém odstínu - šedé aplikace, šedé látky. "Šedá je pro nás nyní novou černou," poznamenává Diana Zynda. "Je to součást naší strategie pro elektromobily a zejména pro ID. Crozz." Rovněž v interiéru identifikujete typické znaky designu modelu ID. Crozz. Jedním z příkladů jsou ozdobné červené švy: "Sedadla "Alcantara" mají zcela mimořádné prošívání, které vytváří útulnější atmosféru." Volkswagen s ohledem na autonomní řízení² a s ním spojený komplexní pohled na mobilitu má v interiéru nové priority. Naše spektrum materiálového designu se díky 'chytrým materiálům' značně rozšířilo", říká Diana Zynda.

ID. Crozz lze intuitivně ovládat prostřednictvím dotykové obrazovky nebo hlasových pokynů. Zcela bez tlačítek. Sedadla "Alcantara" se speciálním prošíváním navozují v interiéru mimořádně komfortní atmosféru.

Ikona na čtyřech kolech: červená jako symbol extravagance

Dalším atraktivním prvkem nového designu modelu ID. Crozz je červený metalický lak. "Červená symbolizuje odvahu a přitahuje pozornost. Barva je výrazem hrdosti, kterou chceme projevit v našem prvním elektrickém CUV. Dále jsme chtěli skoncovat s klišé, že průvodním znakem futuristického vzhledu jsou chladné barvy. "Materiálový design modelu ID. Crozz vyzařuje pohodlí a teplo," říká Diana Zynda, vedoucí oddělení Barevného provedení a designu detailů elektromobilů společnosti Volkswagen. "Naši designéři vždy hledají nové trendy a materiálové koncepty. Proto máme nadstandardní vztahy s firmou Volkswagen Research a Future Labs (oddělení, ve kterých vznikají koncepty budoucnosti), abychom využili pokud možno co nejvíce inovací. Můžeme tak přesně zjistit, kam se ubírají trendy v povrchových úpravách a využít je u nových modelů." Další typickou vlastností ID. rodiny je dvoubarevné provedení laku. "U modelu ID. Crozz je to kontrastní černá střecha, která opticky snižuje siluetu vozu. Stříbrný střešní rám, včetně C-sloupků vytváří kontrast se zbytkem karoserie vozu ID. Crozz. Tento designový prvek dodává všem modelům ID. jedinečnou konturu", dodává Cihan Akcay.

Prostor pro dobrodružství: koncept otevřeného prostoru "Open Space"

Méně je více. A chybějící B-sloupky poskytují v modelu ID. Crozz více prostoru pro spontánnost. "ID. Crozz vytváří díky "Open Space" možnost flexibilního rozdělení prostoru a zajišťuje tak podstatně více místa: zadní sedadla mohou být upravena tak, aby vznikl další prostor. Nastavitelnou středovou konzolu lze posouvat v podélném směru dopředu a dozadu. To přináší zcela nové možnosti rozdělení prostoru", vysvětluje Vagarsh Saakyan. "Tento purismus pokračuje také u aplikací zdobných detailů - zcela jsme rezignovali na použití dřevěných a chromovaných prvků." Další věc, kterou v interiéru nenajdete, jsou fyzická tlačítka a přepínače. Díky dotykové funkci je ovládání pomocí povrchů leštěných do vysokého lesku přirozené a intuitivní. "Jako designéři interiéru jsme museli přijmout zcela nové přístupy a opustit naší komfortní zónu. V modelu ID. Crozz jsme revidovali každý vnitřní prvek a u každé jednotlivé funkce jsme si položili otázku: Potřebujeme ji nebo ne?"

Osvětlení "Smart Light": záruka větší radosti z jízdy

Zatímco na Long Beach pomalu padá soumrak, interiér vozu ID. Crozz se začíná osvětlovat. "Světelné žaluzie ve střeše navržené týmem odpovědným za osvětlení slouží nejenom k tomuto účelu. Podle módu řízení - autonomního² nebo manuálního - mění světlo v interiéru svoji barvu a intenzitu, vzniká světelná animace," vysvětluje Vagarsh Saakyan. Praktické. Když totiž jedete v autonomním módu² a chcete přitom například číst knihu, je světlo ztlumeno a zcela přirozeně pulsuje. Koncepce osvětlení samozřejmě zajišťuje také větší radost z jízdy: Když snad někdy s vozem ID. Crozz pojedete v módu offroad nebo sportovním módu, bude svítit oranžově. S podporovanými funkcemi, jako jsou navigační pokyny nebo varování Vám pomůže zejména v silničním provozu. Vzniká tak velmi intuitivní a emocionální komunikace mezi automobilem a řidičem. "Označujeme to jako 'Smart Light' - funkce, kterou jsme poprvé uvedli u modelu ID. Crozz."

Designéři modelu ID. Crozz speciálně vyvinuli každý komponent s cílem zajistit maximální svobodu. Diana Zynda shrnuje jejich práci na prototypu elektromobilu: "Vývojový proces modelu ID. Crozz byl určován týmem. Z důvodu nově definované designové linie jsme i z pohledu koncepce museli projít zcela novou cestu. Jedině tak mohly být materiály a tvary uvedeny do vzájemného souladu." Rovněž Vagarsh Saakyan hodnotí model ID. rodiny jako úspěšný projekt. A to nejenom s ohledem na pracovní postupy a použití inovativních technologií. "Volkswagen posouvá lidi a jejich nové potřeby na mobilitu do centra zájmu. Nyní dáváme odpověď na to, co si lidé představují pod pojmem elektromobilita a autonomní řízení²."

ID. rodinný výlet v ulicích Los Angeles: kompaktní ID. (vlevo), sportovně-elegantní ID. Crozz CUV¹ (uprostřed) a ID. Buzz - VW Bulli budoucnosti (vpravo).

¹ Cross Utility Vehicle (víceúčelový užitkový vůz)   
² Technologie autonomního řízení není v současné době připravena k praktickému použití.    
³ Sport Utility Vehicle (sportovní užitkový vůz)

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.