Menu
Zavřít

Bateriový systém

Stručný popis bateriového systému rodiny vozů ID.

Nová modulární platforma pro elektromobily (MEB), kterou využívá rodina vozů ID., byla speciálně navržena pro vozy s elektrickým pohonem. Základní součástí platformy je bateriový systém podporující rychlé nabíjení, který je v závislosti na požadované dojezdové vzdálenosti sestaven z různého počtu bateriových modulů. Každý z těchto bateriových modulů se skládá z 12 lithium-ion bateriových článků. V platformě MEB jsou využívány články s měkkým obalem, které se skládají z několika vrstvených nebo složených aktivních vrstev, jež jsou obaleny flexibilní vnější fólií. Tyto články s měkkým obalem tak mají vysokou tvarovou flexibilitu a lze je proto optimálně přizpůsobit specifickým požadavkům. Hladký povrch článku navíc velmi dobře odvádí teplo.

Bateriový systém modulární platformy elektromobilů MEB

 1. Bateriové články
 2. Bateriové moduly
 3. Bateriový systém
 4. Baterie
 5. Systém pohonu

Zdrojem elektřiny je lithium-ion baterie

Článek lithium-ion baterie se vždy skládá ze čtyř součástí. Anody, katody, separátoru a elektrolytu. Při nabíjení migrují ionty lithia z katody na anodu, kde se ukládají. Elektrická energie z elektrické sítě se přitom transformuje na energii chemickou. Při vybíjení - například při pohonu elektromotoru - probíhá celý proces obráceně. Ionty lithia migrují z anody zpět ke katodě a mění chemickou energii na elektrickou.
K výrobě lithium-ion bateriových článků je potřeba pět základních surovin: Kobalt, nikl, mangan, grafit a lithium. Konstrukce katody je tvořena kombinací sloučenin kobaltu, niklu a manganu, jež napomáhají ukládání iontů lithia, které jsou nositeli náboje. Anoda je vyrobena z grafitu; lithium je pak obsažené v elektrolytu.

 1. Anoda
 2. Katoda
 3. Separátor
 4. Elektrolyt
 5. Nabíjení
 6. Vybíjení

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen