Menu
Zavřít

Snadná navigace: Head-up displej s rozšířenou realitou ve vozech ID.

Naše ID. modely umožňují intuitivní a inovativní navigaci v silniční dopravě. Díky volitelnému head-up displeji s rozšířenou realitou máte nyní k dispozici technologii, která promítá informace přímo do zorného pole řidiče a kombinuje je se skutečnými objekty.

Technologie, která představuje revoluční změnu při jízdě automobilem

Při řízení modelu ID. máte informace o jízdě a navigační pokyny stále před očima. A to díky technologii, která plynule integruje prvky virtuální reality do skutečného světa. Head-up displej s rozšířenou realitou je informačním nástrojem, jenž do reálného světa doplňuje texty, obrázky nebo třídimenzionální animace. Užitečné informace a upozornění je díky tomu možné v rámci možností daných systémem promítat přímo do zorného pole na čelní sklo a řidič na ně může okamžitě reagovat.

Čelní sklo se promění na projekční plátno

Informace jsou promítány ve dvou obrazových rovinách: 2D statické obrazy se zobrazují v blízké oblasti, zatímco ve vzdálené oblasti se zobrazují dynamické 3D obrazy. Na velké projekční ploše vzdálené oblasti se zobrazují navigační pokyny nebo informace asistenčních systémů ve virtuální vzdálenosti přibližně 10 metrů před vozidlem. Řidič místo navigační mapy vidí navigační šipky a cílové body přesně v místech, kam má jet, jako by ležely přímo na vozovce.

Pod touto velkou projekční plochou se pak nachází projekční plocha blízké oblasti, na které se zobrazují stavové informace, jako je rychlost nebo dopravní značky, jež vnímáte, jako by se vnášely v prostoru přibližně 3 metry před vozem. Tato zobrazení přitom nevyžadují od řidiče žádnou přímou akci. Ten tak má k dispozici prediktivní informace, aniž by přitom spustil zrak od dění na vozovce.

Princip fungování komplexní technologie

Hluboko ve spodní části palubní desky je ukryta základní součást head-up displeje s rozšířenou realitou - jednotka pro generování obrazů (Picture Generation Unit), která vyzařuje svazky paprsků, jež jsou z LCD displeje přenášeny na dvě plochá zrcadla. Komponenty pro blízkou a vzdálenou oblast jsou na zrcadlech odděleny a pomocí velkého konkávního zrcadla jsou následně promítány na čelní sklo.

Umístění symbolů vypočítá jeden ze dvou centrálních počítačů ve vozidle. Řidič tak může informace vnímat ve správném poměru ve vztahu k okolí. Zdrojová data pro tyto výpočty zajišťuje čelní kamera, radarový senzor a navigační mapa. Na závěr je zobrazení rozšířené reality stabilizováno a přizpůsobeno geometrii projekční optiky.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen