Menu
Zavřít


Koncept ID. Vizzion z Ženevy


Koncept ID. Vizzion z Ženevy

Představte si, že Vaše auto rozumí Vaší řeči a rozpozná Vaše gesta. Ovládání by pak bylo zcela přirozené a intuitivní. A představte si, že auto za Vás dokonce řídí. S využitím elektrického pohonu. Budete mít více času na to, co máte rádi.

S rodinou modelů ID. se tato vize stane brzy realitou. Prototyp ID. Vizzion je vlajkovou lodí této nové generace vozidel s elektrickým pohonem.

Díky modulární platformě MEB, která je určena pro elektromobily, vyvíjí Volkswagen od roku 2015 bázi, na níž budou postaveny všechny vozy s elektrickým pohonem. Na světové premiéře modelu ID. Vizzion na ženevském autosalonu se tato budoucnost jevila zcela jasně: "Od prvního pohledu ID. Vizzion jasně ukazuje, že modulární platforma (MEB) poskytuje zcela novou úroveň svobody, pokud jde o design interiéru a exteriéru", říká Dr. Herbert Diess, předseda představenstva společnosti Volkswagen.

Vidět
a být viděn

U modelu ID. Vizzion je vše podřízeno designu. A svým cestujícím poskytuje neomezený výhled. Designéři se za tímto účelem rozhodli odstranit B-sloupky karoserie, zvětšili plochu oken a doplnili panoramatické střešní okno. Charakteristickou DNA designu ID. modelů podtrhuje také elegantní silueta sedanu. Atraktivním prvkem je rovněž osvětlený pruh tvořený LED diodami, který se táhne od mřížky chladiče přes boční partie a madla dveří až k zadnímu nárazníku. A ještě jeden zajímavý detail: toto světlo reaguje změnou intenzity na rozpoznané chodce v okolí vozu. Funguje na základě rozpoznání obličeje - například, když Vás ID. Vizzion "vidí" na ulici přicházet.

Dalším novým prvkem je interiér ve stylu obývacího pokoje. Vize návrhářů vždy spočívala ve vytvoření automobilu, jenž je symbolem svobody. Tak komfortního, že funkce automobilu je zcela v pozadí vlastního zážitku. A tak prostorného, že vnímání prostoru přesahuje konvence velikosti, které jsou standardem u luxusních vozů. Po otevření dveří na Vás čeká dokonale tvarovaná palubní deska bez volantu a přístrojů. Namísto tlačítek, která by se dala stisknout, s ním komunikuje zcela intuitivně. Například pomocí pohybů ruky. Zcela jednoduše. A docela futuristicky. Přesně tak, jak řídíte virtuální ovládací prvky a obrazovky, které jsou prostřednictvím rozšířené reality (Augmented Reality) promítány přímo v interiéru. Vy vše ovládáte důvěrně známými gesty a vše můžete sledovat pomocí brýlí pro kombinovanou realitu (Mixed-Reality) (HoloLens*).

Model ID. Vizzion není pouhá vize. Je to plán vozu, který má jít do sériové produkce. Objevit se má v roce 2020. Nejdříve má být sice pouze s konvenčním ovládáním, volantem a pedály. Autonomní ovládání bude zavedeno až v pozdější fázi vývoje řízení.

Řídit
a být řízen

Model ID. Vizzion s konvenčním ovládáním by měl být zařazen do sériové produkce v roce 2022. S aktuální studií chce Volkswagen demonstrovat, co by mohlo být možné v roce 2030. Například plně automatické řízení. Proto je model ID. Vizzion prvním automobilem se značkou Volkswagen bez volantu a pedálů, které jsou nahrazeny "digitálním řidičem". Ten dokáže navigovat i převzít řízení. A zná Vás i Vaše záliby. V praxi to znamená, že osvětlení nebo teplota v interiéru se přizpůsobí Vašim preferencím. Pro realizaci těchto dovedností je nutná celá řada senzorů: laserové skenery, ultrazvukové senzory, radarové senzory vpředu i vzadu a kamery, jež v perspektivě 360 stupňů snímají bezprostřední okolí vozu.

Nejmodernější technologie vyvinuté společností Volkswagen pracují také v interiéru limuzíny. K nim patří umělá inteligence centrálního počítače automobilu, která v reálném čase zobrazuje celkový obraz okolí vozu. Díky těmto datům může systém reagovat na potenciální nebezpečí nebo komunikovat s ostatními účastníky silničního provozu. LED světlomety HD-Matrix s 8000 buňkami, které lze nezávisle řídit, mohou navíc před vozem ID. Vizzion promítat grafické obrazy. Například pruhy přechodu pro chodce, které chodcům signalizují, že mohou bezpečně přejít.

Zábavní systém se ovládá zcela intuitivně pomocí gest nebo hlasových pokynů. Okamžitě tak můžete změnit cíl Vaší cesty nebo teplotu v interiéru. A díky autopilotovi máte více času pro sebe. Nebo na svou práci.

Vítejte ve zcela
novém světě

Celkový výkon modelu ID. Vizzion 225 kW je rozdělen mezi dva motory, které pohánějí přední a zadní nápravu. Díky baterii s kapacitou 111 kWh je jeho dojezdová vzdálenost 665 kilometrů. S pohonem všech kol se navíc dostanete téměř všude. "Modulární platforma pro elektromobily MEB také zajistí, že celá řada vlastností a specifikací je velmi variabilní", říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva společnosti Volkswagen pro technický rozvoj. "Technologické principy naší rodiny vozů ID. jsou působivé: Velikost vozu, baterie i pohonu lze měnit. Můžeme tak pokrýt více segmentů a splnit potřeby našich zákazníků, a to až do velké cestovní limuzíny."

Zní to spíš jako science-fiction, mělo by se to ale již brzy proměnit v realitu. Všechny technologie použité v modelu ID. Vizzion totiž již existují - nebo jsou společností Volkswagen v současnosti vyvíjeny. "Již od roku 2025 plánujeme vyrábět přibližně milion aut s elektrickým pohonem ročně. Sériová výroba kompaktního ID. a SUV ID. Crozz má být přitom zahájena již v roce 2020. V roce 2022 bude následovat velkoprostorová limuzína ID. Buzz a, jak bylo naznačeno, model ID. Vizzion, který byl v podobě studie představen na ženevském autosalonu", říká Dr. Diess. Pro Volkswagen platí, že budoucnost stojí již přede dveřmi.

 

* Brýle HoloLens (brýle pro kombinovanou realitu) mají integrované senzory a interní počítače, které umožňují cestujícím zobrazit 3D projekce v reálném prostředí.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.