Menu
Zavřít

Je neotřelý, luxusní a takoví jsou i jeho majitelé. Arteon je vůz, který na ulicích nepřehlédnete, avšak zdaleka není jen elegantním vozítkem pro střední a vyšší management. To dokazují i jeho čeští majitelé, které vám v době uvedení faceliftu modelu Arteon pro rok 2020 představujeme.

Jeho černý Volkswagen Arteon vypadá elegantně, ale zároveň i trochu zlověstně. Je to auto s úžasnou atmosférou a to je přesně ten důvod, proč si ho Marek Slezák pořídil. Coby člověk z kreativního průmyslu oceňuje majitel nejen design, ale i řadu chytrých funkcí a moderní infotainment.

Konečně auto pro sebe

To, že sáhl po modelu Arteon, přitom umožnila jedna zásadní životní změna. "Děti už jsou takříkajíc z hnízda, doposud se přitom volba mých aut točila právě kolem rodiny, a tak jsem měl vždy kombíky," říká. Nízký a elegantní Arteon mu teď, když už nemusel tolik přemýšlet o praktické stránce, doslova učaroval. "Jsem z toho auta poprvé v životě nepokrytě nadšen," neskrývá Slezák potěšení a dodává, "skvěle se mi řídí. Poprvé si skutečně užívám jízdu autem, Arteon je rychlý, výborně sedí, a když si chci trochu hrát, má pádla pod volantem, která mi dají kontrolu," usmívá se. 

Jelikož je pro něj Arteon i mobilní kanceláří, oceňuje také infotainment s výbornou konektivitou. Pohodlí na cestách zase zvyšují odvětrávaná sedadla, která jsou podle Slezáka u černého vozu s koženým interiérem v létě v podstatě nutností. "Sedadlo řidiče má i masážní funkci, takže kolony v Praze zvládám v daleko větší pohodě," vypráví. 

Je i praktický

Při té vší pohodě a luxusu ovšem Volkswagen Arteon nezapomíná ani na praktickou stránku. "S autem jezdím po celé republice a také na dovolené do zahraničí. I když už jezdíme jen s manželkou, ona má vždy strašně velký kufr, a i tak se nám vše do Arteonu vejde," usmívá se. A "stěhovací" kapacity Arteonu využívá i on sám. "No, naházím do toho kytary, basu, klávesy, reprobedny, všechno bez problémů pobere," chválí konstrukci s velkými výklopnými pátými dveřmi.

Marek Slezák

Poprvé si užívám jízdu autem

Marek Slezák je výkonný ředitel Boomerang Communication, agentury, která mimo jiné připravuje i Volkswagen Magazín. Kromě oficiálních funkcí je ale Slezák také hudebníkem a hudebním producentem. "V autě strávím denně při cestě do práce a z práce často dvě a více hodin, tento čas využívám například i k tomu, abych si naposlouchal novou nahrávku," říká Slezák. Ve svém voze, který si pořídil v roce 2018, takto poslouchal skladby zpěváka skotské hard rockové skupiny Nazareth Dana McCaffertyho. "Byl jsem výkonným producentem jeho nejnovějšího sólového alba Last Testament," usmívá se. "Příprava alba trvá asi dva až tři roky, v Arteonu jsem řešil především závěrečné fáze, kdy už se chystá smlouva s vydavatelskou firmou, takže to bylo více o telefonování než poslouchání," prozrazuje.

Slezákovo nadšení pro hudbu ovlivnilo i barvu jeho vozu. "Mám rád Johnnyho Cashe a jeho barvou byla černá, takže tak to mám i já," popisuje. "Možná to není úplně praktická barva, ale v tomto se prostě musí auto podřídit mému životnímu stylu," směje se. Po vizuální stránce má auto pro někoho možná jednu zvláštnost: i když jde o provedení v nejvyšší výbavě s nejvyšší motorizací 2.0 TSI s výkonem 206 kW, nezvolil Marek Slezák oblíbený sportovní paket R-Line, ale vybral si "umírněnější" variantu. "Já na ty sportovní detaily moc nejsem, spíš ocením eleganci," dodává.

Renata C. a Anita V.

Z designu jsme pořád nadšené

Renata C. s dcerou patří k nadšeným a velmi úspěšným chovatelkám, její chovná stanice landseerů v Ratboři je mezi znalci známá a "její" psi se mohou chlubit celou řadou úspěchů v soutěžích. Její bílý Volkswagen Arteon, který si koupila v roce 2018, však rozhodně "psím" autem není. "K tomu máme doma staršího Passata kombi, v Arteonu psy nevozím," říká majitelka elegantního bílého vozu v provedení R-Line s motorem 2.0 TDI o výkonu 140 kW. "Arteon je takový můj miláček, je to můj soukromý svět, o který se starám. Rozhodně v něm nechci vozit žádný náklad. Ano, nákup ano, ale když chce někdo něco odvézt, raději to řeším jinak", dodává Renata. Maximálně si ho může půjčovat její Anita. Ta bydlí v Kolíně a pracuje jako zdravotní sestra v soukromé zubní ordinaci, hodně času v něm tedy stráví na cestách po D11. 

Důvod koupě auta byl poměrně jednoduchý. Renata jako podnikatelka, která pomáhá obcím ve Středočeském kraji s řešením dotací, toho pracovně najezdí opravdu hodně. Podmínkou byl tedy pohodlný a úsporný vůz, což Arteon s dieselem, automatem DSG a pohonem všech kol rozhodně splňuje. "Za dva roky jsem s ním najela už přes 100 000 kilometrů," popisuje vytížení svého vozu.

Arteon bývá označován za auto pro odvážnější manažery. A Renata C. k nim vlastně patří. Podnikatelka, která pomáhá obcím řešit dotace, se vedle své práce věnuje jízdě na koni a chová psy. Těm je však její bílý Arteon zapovězen, což už tak neplatí pro dceru Anitu Vokálovou, zdravotní sestru, která má vůz ráda natolik, že se s ním místo maminky nafotila. 

Láska na druhý pohled

Daným požadavkům by jistě vyhověly i další vozy, ale pro majitelku bílého modelu Arteon byla při výběru auta velmi důležitá i estetická stránka. "Dlouho jsem vlastně toužila po Volkswagenu CC," přiznává, co ji k Arteonu vlastně přivedlo. "CC jsem měla půjčený i jako náhradní vůz, když byl můj Passat v servisu, a hodně jsem o něm uvažovala. A pak přišel Arteon a ten se mi líbil ještě daleko víc, navíc je to lepší auto, takže volba byla zcela jasná," popisuje rozhodování. "Je originální, ale nikoli provokativní, není to klasické luxusní auto, což je pro mě velká výhoda," popisuje. "Z designu jsem nadšená, pořád se mi moc líbí a pořád si říkám, jaké mám super auto. To se mi doposud nikdy nestalo," usmívá se. Po necelých dvou letech však auto přece jen dostalo "osvěžení". "Sehnali jsme nová kola v designu Rosario. V době, kdy jsem auto kupovala, nebyla tahle kola k dispozici, ale mně se moc líbí, takže jsem si je teď pořídila dodatečně," popisuje. 

Strážce bezpečí

Drtivou většinu času stráví Renata ve voze sama při služebních cestách nebo cestou za svým koněm v Pardubicích. Oceňuje tak bohatý soubor asistenčních systémů. "Nesmírně jsem si zvykla například na systém hlídání jízdních pruhů. Takhle se mohu za jízdy i v klidu napít vody a nemusím při tom mít strach," popisuje. "Vždy, když přesednu do auta bez této výbavy, hodně rychle to poznám a musím si zvykat," říká. I díky těmto systémům se nebojí svého miláčka půjčovat dětem. "Dcera má vlastní CC a syn je řidič z povolání, oba tedy řídit umí a řídí dobře," usmívá se. Dcera je nadšená na cestách především z masážního sedadla u řidiče a panoramatického okna, které vždy ráda využívá i při cestách na cvičení. A za všechno to půjčování se Anita v době maminčiny zaneprázdněnosti nabídla, že s námi auto ráda nafotí. 

Že dovede být Arteon i velmi svěží a mladistvé auto, dokazuje provedení, kterým jezdí Jan Gotowicki. Jednadvacetiletý majitel e-shopu zvolil Arteon ve výrazné kurkumové metalíze, která je známá z řady propagačních materiálů. Ta z něj dělá nepřehlédnutelné auto a Gotowicki si to užívá. 

Vytížený naplno

Takové využití si nejspíš konstruktéři elegantně tvarovaného liftbacku s karoserií pětidvéřového kupé nepředstavovali. Ukazuje to, že Arteon lze využívat opravdu různě. "Byl jsem s ním už i ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a také v Itálii, jakmile to bude možné, mám v plánu i další cesty," říká nadšený cestovatel. "S mým předchozím autem, kterým byl Volkswagen Golf, jsem procestoval v Evropě 12 zemí, s Arteonem mám i větší plány. Chceme se s kamarády vydat až do Turecka, uvidíme, jestli to půjde už letos na podzim, nebo někdy později," dodává.

"Golfa jsem si koupil v osmnácti na rozježdění, když jsem cítil, že mohu mít větší a silnější auto, objednal jsem si ve dvaceti Arteona," říká Gotowicki a dodává, "chtěl jsem prostornější auto, ale zároveň nemám rád kombíky a další velká auta, takže jsem se díval po něčem ve stylu limuzíny, co je zároveň prostorné a praktické." Praktická stránka mu však přijde vhod také jindy. Autem jezdí i do zaměstnání, ale zároveň ho používá k podnikání. Gotowicki provozuje internetový obchod style-shop.cz, který nabízí doplňkové předměty s motivy z úspěšných videoher, především titulů jako Fortnite, Minecraft, League of Legends, Roblox a dalších. "V běžném režimu jezdím na různé prodejní akce. Bez problémů do auta sbalím stánek a spoustu zboží, vejde se mi tam v podstatě půlka skladových zásob," usmívá se. 

Nadšení z technologií

Vzhledem k vytížení vozu a dlouhým cestám si Gotowicki zvolil provedení 2.0 TDI. Nadšený je u něj ovšem hlavně z technologické výbavy. "Oceňuji především bezdrátové Apple Car Play, to byla jedna z novinek, která se dala od závěru loňského roku pořídit. Mám také bezdrátové nabíjení mobilního telefonu, takže využívání mobilu v autě je velmi komfortní," chválí majitel konektivitu.

Chválu pěje i na různé jízdní asistenty a za krátkou dobu, co je majitelem modelu Arteon, už Gotowicki ocenil i prvky aktivní bezpečnosti. "Už jsem zažil pár situací, ve kterých mě auto doslova zachránilo. Třeba když mi vůz z vedlejšího pruhu udělal pověstnou myšku a přímo přede mnou začal brzdit. Arteon zareagoval neskutečně a daleko rychleji než já, v pohodě zastavil," popisuje Jan Gotowicki.

Jan Gotowicki

Chci s ním projet celou Evropu

Jan Gotowicki si svůj Arteon ve výrazném žlutém odstínu pořídil teprve v prosinci loňského roku, jeho auto tak zatím doslova voní novotou. Se svým vozem již zvládl najet asi 20 000 kilometrů a cestování je jeho největší vášní. "Prakticky ihned po pořízení jsem ho vzal na výlet do Amsterdamu. Vyrazili jsme s kamarády na oslavu silvestra, posloužil nám vlastně i jako hotel," směje se mladý majitel. "Přední sedadla jsou velmi pohodlná a dají se docela sklopit, takže se na nich dá bez problémů prospat. A když sklopíte zadní sedadla, tak se na vzniklé ploše sahající do zavazadlového prostoru dva lidé také pohodlně vyspí," popisuje Jan Gotowicki, jak na parkovišti v Nizozemsku v autě přespávali ve čtyřech. 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.