Menu
Zavřít

Otázky & odpovědi

Fakta místo předsudků

Elektromobilita změní naše životy. Mnoho věcí bude jednodušších, inteligentnějších a ekologičtějších. Přesto však stále existují některé předsudky. Většina z nich je ale zastaralá a již neplatná. Důvodem je velký technologický pokrok, kterého bylo mezitím dosaženo. Zde bychom Vás rádi seznámili s největšími předsudky, které se týkají elektromobility. A současně také s fakty, abyste viděli, že budoucnost mobility je elektrická.

„Elektromobil nemá moc dlouhý dojezd?"

Až 550 km (WLTP)1.¹⁾

Jedním z nejčastějších předsudků je, že s elektromobilem se nedá dojet moc daleko. To už ale dávno neplatí. Dojezdová vzdálenost nových elektromobilů z rodiny ID., které jsou postavené na modulární platformě pro elektromobily (MEB), je mnohem větší, než si myslíte. S novými elektromobily je možné podle cyklu WLTP ujet vzdálenost od 330 km do více než 550 km - v závislosti na velikosti baterie, pneumatikách a typu karoserie daného vozidla.

1 Uvedená dojezdová vzdálenost je dojezdová vzdálenost při absolvování cyklů podle celosvětově harmonizovaného standardu WLTP na testovací stanici. Skutečná dojezdová vzdálenost je v praxi odlišná a závisí na jízdním stylu, rychlosti jízdy, použití komfortních a přídavných spotřebičů, vnější teplotě, počtu spolujezdců a zavazadel a výškovém profilu trasy jízdy. Podle zvoleného jízdního profilu ujede 80 % řidičů bez dobíjení 230 až 330 km s menší variantou baterie a 390 až 550 km s větší baterií.

„Existuje příliš málo nabíjecích stanic?"

Energii můžete doplnit téměř všude.

V ideálním případě byste měli svůj elektromobil nabíjet vždy doma v noci prostřednictvím Vašeho wallboxu. Ráno pak můžete nastoupit do svého elektromobilu, jehož baterie je nabita na plnou kapacitu a odstartovat do nového dne. Rovněž pokrytí veřejnými nabíjecími stanicemi na celém území se zlepšuje a jejich počet exponenciálně roste.

Když cestujete po městě, najdete například v parkovacích domech, před obchodními domy nebo nákupními centry řadu možností pro nabíjení. Navíc stále více zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům možnost nabíjet své vozy na firemních nabíjecích stanicích.

Rovněž při cestování na dlouhé vzdálenosti bude možné pohodlně doplnit energii. U dálnic a hlavních silničních tahů po celé Evropě buduje IONITY - společný podnik německého automobilového průmyslu a automobilky Ford, spolu s mnoha dalšími poskytovateli energie a energetickými společnostmi hustou síť rychlonabíjecích stanic (s propojením na vyhledávač nabíjecích stanic). Do konce roku 2019 by tak po celé Evropě mělo vzniknout několik stovek nabíjecích parků IONITY.

„Nabíjení elektromobilu doma je poměrně komplikované?"

Jediné co potřebujete je nabíjecí kabel a přístup ke zdroji elektřiny.

Nejjednodušší způsob, jak začít den s plně nabitou baterií elektromobilu, je mít nabíjecí stanici přede dveřmi vlastního domu. Tato možnost není jen výsadou vlastníků domů, ale můžete ji využít i v garáži bytových domů. Zde si můžete nechat nainstalovat tzv. wallbox a vše, co potom potřebujete, je nabíjecí kabel pro připojení k elektromobilu. Samozřejmě můžete použít také dodaný nabíjecí kabel. S ním nabíjení trvá sice déle, ale je to stejně jednoduché.

„Co se stane, když mi dojde energie v baterii?"

Váš elektromobil Vás včas varuje.

Elektromobil Vás včas informuje o tom, že jeho baterie je téměř vybitá a Vy byste tak za normálních okolností - pokud respektujete varování na displeji - nikdy neměli skončit bez energie. Vozidlo se kromě toho automaticky přepne do úsporného režimu s optimalizovanou spotřebou energie. Síť nabíjecích stanic navíc bude v následujících dvou letech exponenciálně růst a navigační systém Vás vždy spolehlivě navede k té nejbližší z nich. Mimochodem, i jako řidič elektromobilu můžete využít asistenční službu Volkswagen na telefonním čísle 0800 VWSERVICE nebo 0800 897 378 423.

„Elektromobily jsou drahé?"

Pořizovací cena elektromobilu je kompenzována nižšími náklady na energii a údržbu.

Elektromobily jsou stále považovány za příliš drané. Je pravda, že kupní cena je v současnosti vyšší než cena srovnatelného automobilu s benzinovým nebo naftovým motorem. Důvodem jsou vyšší výrobní náklady na baterii. Nižší náklady na energii, stejně jako technologie elektromobilu, která má minimální nároky na údržbu, však částečně vyrovnávají dodatečné náklady. 

„Nabíjení trvá velmi dlouho?"

Při nabíjení na rychlonabíjecí stanici se baterie Vašeho elektromobilu nabije velmi rychle.

Kolik času je potřeba k úplnému nabití baterie Vašeho elektromobilu, závisí na nabíjecí stanici. Pomocí wallboxu s výkonem 11 kW u Vás doma nabijete baterii Vašeho vozu na plnou kapacitu přes noc. Na veřejných rychlonabíjecích stanicích IONITY se baterie díky velkému nabíjecímu výkonu nabije ještě rychleji.

„Baterie nevydrží dlouho?"

Vydrží. A překvapí Vás jak dlouho.

Jak dlouho vydrží baterie Vašeho elektromobilu, závisí také na tom, jak často je nabíjena a vybíjena. Společnost Volkswagen Vám navíc dává záruku, že využitelná kapacita baterie nebude po uplynutí 8 let nebo po ujetí 160 000 km - podle toho, co nastane dříve - nižší než 70 % původní hodnoty.

„Nabíjení elektromobilu je nebezpečné?"

Váš elektromobil je bezpečný, a to i když prší nebo je vlhko.

Jako děti jsme se učili, že elektřina je nebezpečná. Zvláště v kombinaci s vodou. Nabíjení elektromobilu například v dešti je absolutně bezpečné. Pokud baterie a nabíjecí stanice splňují všechny standardy, nedochází k toku elektřiny až do okamžiku, kdy je zajištěn bezpečný kontakt. Bez problémů můžete rovněž zajet do myčky nebo můžete otevřít kapotu, i když právě prší. Váš elektromobil je stejně bezpečný jako kterýkoli jiný automobil i během bouřky.

„Elektromobily jsou nudné?"

Řízení elektromobilu přináší více zábavy, než byste si mysleli.

Výkonné elektromotory poskytují maximální krouticí moment hned od začátku - bez přerušení přenosu hnací síly - a posouvají Vás vpřed s dech beroucí dynamikou. Baterie je navíc integrována do podlahy vozidla, což snižuje těžiště a zajišťuje lepší rozložení hmotnosti. Výsledkem je čistá radost z jízdy srovnatelná s adrenalinovou jízdou na motokáře. Nuda vypadá určitě jinak.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen