Menu
Zavřít

Zelená energie pro vozy ID. zajistí neutrální bilanci emisí CO₂

Volkswagen se přihlásil k Pařížské dohodě o změně klimatu. Již nyní předáváme zákazníkům modely z rodiny ID., které mají při výrobě neutrální bilanci¹ emisí CO₂. Aby si však elektromobil zachoval neutrální bilanci emisí CO₂ i při používání, musí se při nabíjení využívat elektřina z obnovitelných zdrojů. Proto podporujeme investice do budování nových zdrojů zelené energie.

Naše cesta k mobilitě s neutrální bilancí emisí CO₂

Elektrický pohon je důležitým přínosem pro přechod na jiný zdroj energie. Představuje cestu, jak dosáhnout efektivního využití obnovitelných zdrojů energie a jak snížit produkci emisí CO₂ v automobilové dopravě. Důsledným přechodem na elektromobilitu tak demonstrujeme náš komplexní přístup: Chceme vyrábět automobily, které ke svému pohonu nejenom využívají elektřinu, ale mají také neutrální bilanci¹ emisí CO₂, a to od fáze výroby, přes fázi používání, až po fázi recyklace použitých materiálů. To nejdůležitější na naší cestě k dosažení mobility s neutrální bilanci¹ emisí CO₂ ve fázi používání je, aby pro nabíjení byla cíleně využívána energie z obnovitelných zdrojů.

Udržitelná elektromobilita začíná u zásuvky

Obecně platí, že čím větší je podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, tím "zelenější" je také elektromobilita. Model ID.3, který pro svůj pohon využívá výhradně energii z obnovitelných zdrojů, tak podle veřejně dostupné ekologické studie má již po ujetí 56 000 kilometrů lepší bilanci emisí CO₂ než srovnatelný vůz se spalovacím motorem. Při využití běžného energetického mixu v Evropě se však tato hodnota posouvá až na 125 000 kilometrů. Cílem značky Volkswagen je snížení průměrných emisí flotily vozů v Evropě do roku 2030 o cca 40 procent v porovnání s rokem 2018. K tomu, abychom mohli společně dosáhnout tohoto cíle, aplikujeme pro zajištění potřebného množství energie pro vozy rodiny ID. dva přístupy - pohled zákazníků a pohled výrobce.

Co můžete Vy udělat pro ochranu klimatu

My přebíráme odpovědnost za dostupnost dalších zdrojů "zelené" energie. Na řidičích vozů ID. pak je, aby pro nabíjení, pokud je to jen možné, využívali energii z obnovitelných zdrojů. Existují různé varianty "čistého" řešení - například energie z obnovitelných zdrojů Volkswagen Naturstrom® v Německu. V České republice je to pak elektřina z místních obnovitelných zdrojů od našich partnerů Pražská energetika, a.s. a Nano Energies a.s., kterou poskytují pro domácí nabíjecí stanice našich zákazníků. Také mnoho veřejných nabíjecích stanic s velkým nabíjecím výkonem našeho prémiového partnera IONITY využívá energii z obnovitelných zdrojů.

Co můžeme my udělat pro ochranu klimatu

Síť veřejných nabíjecích stanic však zatím není kompletně zásobena energií z obnovitelných zdrojů. Vycházíme z předpokladu, že aktuálně je z obnovitelných zdrojů pokryto již 60 % energie potřebné pro nabíjení. Jen pro naši rodinu vozů ID. bude do roku 2025 potřeba přibližně 7 Terrawatthodin (TWh) "zelené" energie. Pro zajištění výstavby dalších větrných a solárních elektráren cíleně spolupracujeme s energetickým průmyslem a podporujeme projekty na budování dalších obnovitelných zdrojů energie. Prvním projektem tohoto druhu je fotovoltaická elektrárna s celkovým ročním výkonem cca 170 milionů kilowatthodin. Projekt, který bude realizován v Tramm-Göthen ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, vznikne bez dotací a stane se největší nezávislou solární elektrárnou v Německu. Po dokončení bude sluneční svit přeměňovat na elektřinu téměř 420 000 solárních panelů.

¹Všude, kde je to možné, jsou emise CO₂ eliminovány a snižovány přímo v provozech společnosti Volkswagen. Odpovídajícím způsobem jsou ke snižování emisí zavázáni také všichni naši dodavatelé. Emise CO₂, které nelze eliminovat nebo snížit, jak v továrnách Volkswagen, tak i prostřednictvím odpovídajících závazků v dodavatelském řetězci, jsou ve stejné výši kompenzovány certifikovanými projekty na ochranu klimatu.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen