Menu
Zavřít

Jak daleko mohu dojet?

Dojezdová vzdálenost podle WLTP a dojezd v reálném provozu

Od září 2018 je povinné u všech elektromobilů udávat normovanou dojezdovou vzdálenost naměřenou podle standardu WLTP. WLTP je zkratka pro celosvětově harmonizovaný standard pro měření spotřeby lehkých užitkových vozidel, který je závazný pro všechny výrobce a umožňuje porovnání různých elektromobilů. Měli byste věnovat pozornost kombinované hodnotě spotřeby (město, mimo město a dálnice).

Porovnání dojezdové vzdálenosti modelu ID.3 podle WLTP v závislosti
na velikosti kapacity baterie a dojezdové vzdálenosti dosahované
zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu.

Protože dojezdová vzdálenost měřená podle cyklu WLTP je průměrnou hodnotou z různých dílčích cyklů (město, mimo město, dálnice) a bez "dodatečné spotřeby", kterou způsobuje např. klimatizace nebo topení, může se dojezdová vzdálenost dosahovaná v reálném provozu lišit od dojezdu stanoveného podle normy.

Volkswagen proto při komunikaci udává také "dojezdovou vzdálenost dosahovanou zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu"², která představuje dojezd, který bez nutnosti nabíjení při každodenním využití skutečně dosáhne 80 % všech řidičů vozu ID.3.

Při jízdě ve městě se dojezdová vzdálenost dosahovaná zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu blíží maximální dojezdové vzdálenosti určené podle měřicího cyklu WLTP. Důvodem jsou elektromotory s vysokou účinností a vysoký podíl rekuperované energie, jenž je dán častým zpomalováním a zrychlováním.

Které faktory ovlivňují dojezdovou vzdálenost dosahovanou zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu?

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují dojezdovou vzdálenost Vašeho elektromobilu, jako např. styl jízdy, a to ať při jízdě po dálnici nebo v městském provozu, využívání topení nebo klimatizace.

Interiér však můžete v zimě předehřát nebo v létě ochladit již v průběhu nabíjení baterie elektromobilu. Energie pro vytápění nebo klimatizaci se pak spotřebovává z elektrické sítě a ne z baterie vozidla.

Chcete rovněž přejít na elektromobilitu? Díky naší aplikaci EV Check si nyní můžete otestovat, jaká kapacita baterie je vhodná pro uspokojení Vašich každodenních potřeb.

Faktory, které ovlivňují dojezdovou vzdálenost.

Ideální pro jízdu na krátké vzdálenosti

Pokud každý den dojíždíte do zaměstnání a absolvujete přitom s elektromobilem průměrnou vzdálenost přibližně 50 km nebo ráno nejdříve odvezete děti do školy, pak jedete do kanceláře a odpoledne nakupujete, pak Vám bude zcela postačovat model ID.3 s kapacitou baterie 45 kWh, který má dojezdovou vzdálenost dosahovanou zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu 230 km až 330 km¹. Stačí, když jej budete nabíjet pouze jednou nebo dvakrát týdně. To můžete udělat v noci připojením k běžné domovní zásuvce nebo rychleji s využitím nabíječky ID.Charger³ (Wallboxu).

Tímto způsobem nastoupíte ráno do vozu a s plnou energií odstartujete do nového dne. Pro nabíjení baterie můžete v ideálním případě využívat zelenou energií z obnovitelných zdrojů od našeho partnera nebo energii uloženou v úložišti Vašeho fotovoltaického systému.

Pro jízdy na krátké vzdálenosti můžete baterii vozu nabíjet pohodlně doma nebo na pracovišti.


Pokud Vám zaměstnavatel umožňuje dobíjení elektromobilu na parkovacím místě s odpovídající nabíjecí infrastrukturou, je to také velmi dobrá volba. Čas strávený na pracovišti tak můžete využít ještě efektivněji.

Spolehlivě při jízdě na středně dlouhé vzdálenosti

Když každý den jezdíte do práce přibližně 200 km nebo plánujete delší soukromé cesty - ať už se jedná o návštěvy rodiny nebo přátel, výlety do měst či krátké výlety k vodě nebo do hor v době dovolené, je pro Vás tou správnou volbou model ID.3 s kapacitou baterie 58 kWh, který má dojezdovou vzdálenost dosahovanou zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu od 300 km do 420 km¹. Váš elektromobil pak musíte nabíjet každý druhý až třetí den přes noc nebo při jízdě po dálnici na dovolenou využít jednu z rychlých veřejných stanic například sítě IONITY, ke které pro nabití stačí vůz připojit na 20-30 minut. 

Řidič při jízdě na střední vzdálenost využívá službu We Charge pro nalezení volné nabíjecí stanice.


Při jízdách na středně dlouhé vzdálenosti dosáhnete cíle buď zcela bez nabíjení, nebo s jedním krátkým nabíjením. Volné nabíjecí stanice najdete rychle a snadno pomocí aplikace We Charge ID. - nové nabíjecí služby od společnosti Volkswagen. Na svém chování při cestování tak nemusíte nic měnit, protože i v současnosti si čas od času rádi uděláte malou přestávku.

Zaujme i při jízdě na dlouhé vzdálenosti

Když potřebujete jezdit také na dlouhé vzdálenosti - ať pracovně nebo soukromě, pak je pro Vás ideálním řešením model ID.3 s kapacitou baterie 77 kWh, který má dojezdovou vzdálenost dosahovanou zákazníky v podmínkách blízkých reálnému provozu od 390 km do 550 km¹.

Věděli jste, že Váš elektromobil musíte na trase dlouhé 800 km až 1000 km nabíjet jen dva až třikrát? Pohodlně tak můžete zvládnout i větší vzdálenosti. V průběhu nabíjení Vám nic nebrání v tom, abyste si protáhli nohy, dali si pořádnou svačinu nebo horkou kávu.

Při jízdě za hranice nebo na vybraných úsecích v České republice můžete jednoduše využít rychlonabíjecí stanici od IONITY - nové sítě rychlonabíjecích stanic, kterou založila společnost Volkswagen společně s dalšími výrobci automobilů. Do konce roku 2020 by mělo být vybudováno a v provozu přibližně 400  rychlonabíjecích stanic po celé Evropě. V této síti je také možné pohodlně platit pomocí naší aplikace We Charge ID.

Řidič využívá při jízdě na dlouhou vzdálenost rychlonabíjecí stanici a v případě potřeby také další služby poskytované společností Volkswagen.

 

Více informací

Velká dojezdová vzdálenost. Velká flexibilita

Už máte elektromobil nebo si ho chcete pořídit? Tak to je dobře. Protože teď již víte, že dojezdové vzdálenosti jsou delší, než jste si mysleli.

Ať už na krátkých nebo dlouhých cestách, při každodenním využití nebo na dovolené - s našimi modely ID. přizpůsobenými přesně Vašim potřebám a dokonale sladěnou infrastrukturou i mobilními službami budete nyní stejně flexibilní jako s modelem s benzínovým nebo naftovým motorem.

Komplexní filozofie pro udržitelnou mobilitu:
Wallbox, Ionity, MOON a We Charge

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen