Menu
Zavřít

10.1.2024 Světová premiéra na veletrhu CES: Volkswagen integruje do aktuálních modelů „ChatGPT“

Volkswagen představuje na veletrhu spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas novou funkci vyvinutou ve spolupráci s technologickým partnerem Cerence. K chatbotu budou mít přístup aktuální modely značky Volkswagen i ostatních koncernových značek na základě platforem MEB a MQB evo vybavené hlasovým asistentem – platí to také pro již provozovaná vozidla. Ochrana vlastních dat: „ChatGPT“ nemá žádný přístup k datům vozidla.

Praha - Volkswagen představuje na veletrhu spotřební elektroniky CES 2024, který se koná ve dnech 9. až 12. ledna v Las Vegas, ve světové premiéře první vozidla, do jejichž hlasového asistenta IDA je integrován chatbot "ChatGPT" využívající umělou inteligenci. Ve všech modelech značky Volkswagen, které disponují hlasovým asistentem IDA1, budou mít zákazníci přímý přístup k neustále rozšiřované databázi umělé inteligence. Díky tomu si mohou nechat například za jízdy předčítat vyhledávané informace nebo komunikovat se svým vozem hovorovým jazykem. Základem nové funkce je program "Cerence Chat Pro" technologického partnera Cerence Inc. Volkswagen je prvním mainstreamovým výrobcem automobilů, který bude "ChatGPT" nabízet v sériové výbavě mnoha modelů, a to od druhého čtvrtletí 2024 na prvních trzích. CES je největším veletrhem svého druhu na světě.

ChatGPT bude k dispozici v modelech značky Volkswagen s elektrickými i spalovacími motory

Nový chatbot bude nabízen ve spojení s nejnovější generací informačního a zábavního systému v následujících modelech: ID.72, ID.5, ID.4, ID.3, nový Tiguan, nový Passat a nový Golf3. Integrace technologie ChatGPT do pozadí hlasového asistenta značky Volkswagen nabízí velké množství nových možností dalece přesahujících dosavadní hlasové ovládání.

Hlasovým asistentem IDA lze ovládat například informační a zábavní systém, navigaci a klimatizaci nebo zjišťovat odpovědi na dotazy týkající se všeobecných témat. Umělá inteligence bude v rámci svých neustále rozšiřovaných možností schopna poskytovat mnoho dalších informací, které mohou být přínosem právě při cestování automobilem, obohacovat rozhovory nebo přinášet odpovědi na dotazy. A to vše v zájmu bezpečnosti s intuitivním ovládáním hovorovým jazykem, aniž by řidiči museli odvracet zrak od dění na silnici.

Kai Grünitz, člen představenstva odpovědný za technický vývoj značky Volkswagen, k tomu říká: "Volkswagen odjakživa demokratizuje technologie a zpřístupňuje je velkému množství uživatelů. Je to jednoduše součástí naší DNA. A tak jsme nyní prvním mainstreamovým výrobcem automobilů, který tuto inovativní technologii přináší do vozidel od kompaktního segmentu výš. Díky dokonalé integraci technologie ChatGPT nabídneme řidičům přidanou hodnotu a přímý přístup k vyhledávacímu nástroji založenému na umělé inteligenci. To umocňuje také inovační sílu našich nových produktů."

Zákazníci značky Volkswagen mohou používat hlasového asistenta IDA tak, jak jsou zvyklí. Nemusejí si zřizovat žádný nový účet, instalovat novou aplikaci, ani aktivovat ChatGPT. Stačí vyslovit "Ahoj IDA" nebo digitálního asistenta aktivovat tlačítkem na volantu. IDA automaticky zváží, zda má být realizována funkce vozidla, vyhledán cíl, nebo změněna teplota. Až pokud by systém značky Volkswagen nebyl schopen na dotaz odpovědět, dojde k jeho anonymizovanému předání umělé inteligenci, která odpoví prostřednictvím známého hlasu Volkswagenu. ChatGPT přitom nezíská žádný přístup k datům vozidla. Dotazy a odpovědi jsou v zájmu nejlepší možné ochrany dat bez odkladu smazány. Uvedené funkce umožní program Cerence Chat Pro, který používá velký počet zdrojů včetně technologie ChatGPT. Velký důraz je kladen na bezpečnost. Nový program je proto dokonale integrován do funkcí IDA, aby jej mohli řidiči snadno ovládat.

Stefan Ortmanns, generální ředitel společnosti Cerence Inc., říká: "Jsme hrdí, že můžeme na základě svých zkušeností v automobilovém průmyslu a dlouhodobého partnerství se značkou Volkswagen nabízet jejím zákazníkům inovace, které používají generativní umělou inteligenci a velké jazykové modely - a to i po zakoupení vozidla." Podle jeho slov disponuje Volkswagen díky programu Cerence Chat Pro integrací technologie ChatGPT v automobilové kvalitě, která nabízí nepřekonatelnou flexibilitu, adaptabilitu a snadnou dostupnost a současně staví do popředí bezpečnost a uživatelskou přívětivost. "Volkswagen a Cerence zvažují budoucí spolupráci na vývoji nového uživatelského zážitku, který vychází z velkého jazykového modelu (LLM) a vytvoří základ pro novou generaci asistenta pro cestující ve vozech Volkswagen," dodává Ortmanns.

1) výbava dodávaná na přání, resp. v závislosti na výbavové linii

2) ID.7 - spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: kombinovaná 16,3-14,1; emise CO2 v g/km: kombinované 0. Údaje o spotřebě elektrické energie a emisích jsou pro tento model k dispozici již jen podle metodiky WLTP, a nikoli podle metodiky EU. Uvedené údaje o spotřebě elektrické energie a emisích CO2 jsou závislé na zvolené výbavě vozidla.

3) Golf - vůz v podobě blízké sériově vyráběnému modelu.

Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích.  V roce 2021 vyrobil Volkswagen 4,9 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou Polo, T-Roc, Golf, Tiguan nebo Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů ID.3 a ID.4. V uplynulém roce předala společnost zákazníkům na celém světě více než 260 000 elektromobilů, což je dosud nejvyšší počet. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců a servisních partnerů s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen