Menu
Zavřít

11.12.2023 Nový asistenční systém pro vystupování minimalizuje v modelech Volkswagen rizika při otevírání dveří

Nejnovější generace asistenčního systému se nyní dodává sériově v nových modelech ID.7 s elektrickým pohonem, Passat a Tiguan. Asistent pro vystupování upozorňuje na účastníky silničního provozu, kteří se zezadu přibližují ke stojícímu vozu. Náhlé otevření dveří vozidla ohrožuje v hustém městském provozu především cyklisty.

Praha - Volkswagen nabízí nejnovější generaci asistenta pro vystupování, která pomáhá předcházet vzniku nebezpečných situací při vystupování z vozidla v městském provozu. Zdokonalený asistenční systém dokáže řidiče a spolucestující upozorňovat na účastníky silničního provozu, kteří se zezadu přibližují k zaparkovanému vozu. Systém v rámci svých limitů rozpoznává například cyklisty, kteří patří mezi mimořádně ohrožené účastníky silničního provozu. Asistent pro vystupování dbá na bezpečnost nejen u dveří řidiče a spolujezdce vpředu, ale také u zadních dveří. Tímto asistenčním systémem jsou sériově vybaveny nové modely ID.72 , Passat a Tiguan. Technicky specifická verze této technologie je pro modely Golf, ID.4 a ID.5 k dispozici na přání.

Pokud se při vystupování přibližuje k vozu zezadu jiný účastník silničního provozu, aktivuje asistent pro vystupování příslušnou výstrahu v několika různých stupních.

Asistent pro vystupování v novém modelu ID.7

Vrcholná varianta asistenčního systému pro vystupování nalézá uplatnění v novém modelu ID.7. Asistent pro vystupování snímá dvěma radarovými senzory na zádi (na levé a pravé straně nárazníku) prostor za vozem a informuje cestující o nebezpečí ještě dřív, než cestující zatáhnou za kliku dveří. Pokud se účastník silničního provozu přibližuje, rozsvítí se automaticky LED diody ve vnějším zpětném zrcátku jako první stupeň výstrahy. Jestliže cestující i přesto zatáhne za kliku dveří, bude navíc otevření dveří na krátkou dobu znemožněno. Dojde-li pak navzdory tomu k otevření dveří, zazní výstražný signál. Asistenční systém kromě toho zůstává aktivní po dobu tří minut i po zaparkování elektrického vozu Volkswagen a vypnutí jeho systému pohonu, aby mohl dohlédnout na vystupování všech cestujících.

Asistent pro vystupování v nových modelech Passat a Tiguan

Asistent pro vystupován v nových modelech Passat a Tiguan funguje velmi podobně jako v modelu ID.7. Systém informuje již před zatažením za kliku dveří LED diodami v příslušném vnějším zpětném zrcátku, že se zezadu přibližuje jiný účastník silničního provozu. Jakmile cestující i přes světelnou signalizaci za kliku dveří zatáhne, zazní z reproduktoru v příslušných dveřích akustické upozornění. Vzhledem k tomu, že jsou oba modely vybaveny mechanickými zámky dveří, postrádají dodatečnou funkci opožděného odjištění dveří z modelu ID.7, která je založena na elektrickém ovládání zámků dveří.

Asistent pro vystupování v modelech ID.4 a ID.5

Asistenční systém pro vystupování je pro modely ID.4 a ID.5 k dispozici na přání. Tento systém v nich funguje téměř stejně jako v modelu ID.7. Jedinou výjimkou je zapínání výstražného LED světla ve vnějším zpětném zrcátku při nebezpečí až v situaci, kdy cestující zatáhnou za kliku dveří. Další stupně výstrahy - akustický signál v příslušných dveřích a elektronicky opožděné odjištění dveří - probíhají stejně jako v modelu ID.7.

Prvním modelem značky Volkswagen s asistentem pro vystupování byl aktuální Golf. V něm systém funguje podobně jako v modelech ID.4 a ID.5. Golf je však stejně jako modely Passat a Tiguan na základě platformy MQB vybaven mechanickými zámky dveří, takže dodatečná funkce časově posunutého odjištění dveří není k dispozici.

1) V rámci systémových omezení. Cestující nejsou zbaveni odpovědnosti za pozorné sledování okolí vozidla při vystupování.

2) ID.7 - spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: kombinovaná 16,3-14,1; emise CO2 v g/km: kombinované 0. Údaje o spotřebě elektrické energie a emisích jsou pro tento model k dispozici již jen podle metodiky WLTP, a nikoli podle metodiky EU. Uvedené údaje o spotřebě elektrické energie a emisích CO2 jsou závislé na zvolené výbavě vozidla.

Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích.  V roce 2021 vyrobil Volkswagen 4,9 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou Polo, T-Roc, Golf, Tiguan nebo Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů ID.3 a ID.4. V uplynulém roce předala společnost zákazníkům na celém světě více než 260 000 elektromobilů, což je dosud nejvyšší počet. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců a servisních partnerů s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen