Menu
Zavřít

13.5.2022 Nový Volkswagen ID.5 dosáhl nejvyššího hodnocení v testu asistenčních systémů Euro NCAP

Odborníci Euro NCAP udělili značce Volkswagen za její nejnovější asistenční technologie v modelu ID.51 nejlepší možnou známku „velmi dobře“. Volkswagen činí další krok k automatizované jízdě špičkovými asistenčními systémy a využíváním sdílených dat. „Travel Assist se sdílenými daty2“ je v Evropě na přání již k dispozici ve všech nově vyrobených modelech ID. s ID.Softwarem 3.0.

Praha - Nejnovější asistenční technologie v modelu ID.5 byly organizací Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) oceněny čtyřmi ze čtyř možných bodů, a tím si vysloužily nejlepší možnou známku "velmi dobře". Zkušební technici potvrdili, že inovativní systémy elektromobilu ID.5 nabízejí nejvyšší komfort a vynikající úroveň asistenčních funkcí. Organizace Euro NCAP rozšířila svá hodnocení i mimo klasické nárazové zkoušky a nyní navíc uskutečňuje také "testy asistenčních systémů" se strukturovaným systémem hodnocení vlastností komfortních a bezpečnostních asistenčních funkcí. Spotřebitelé si tak mohou udělat realistickou představu o výkonnosti aktuálních asistenčních systémů.

Nový "Travel Assist se sdílenými daty" umožňuje asistovanou změnu jízdního pruhu

Dodatečné testy "asistenčních systémů" simulují řadu kritických situací při jízdě na dálnici, například typické manévry při změnách jízdního pruhu, které mají zjistit, jak efektivně je systém schopen podporovat řidiče v jeho snaze zabránit hrozící nehodě. Testy hodnotí také "zapojení řidiče", tedy jak systém spolupracuje s řidičem a jak systém zajišťuje, aby se řidič trvale věnoval řízení. V kategorii "bezpečnostní podpora" se kromě toho ověřuje schopnost vozidla předcházet kolizím nebo případně zmírnit následky nehody, kterou již nešlo odvrátit. Euro NCAP ve svém hodnocení vyzdvihuje: "VW ID.5 nabízí velmi dobré asistenční systémy. V kombinaci s vynikající bezpečnostní asistencí poskytuje systém řidiči velmi dobrou celkovou podporu - především na dálnici."

Volkswagen používá v modelu ID.5 inovativní, kompletně síťově propojené asistenční systémy. Nejlepším příkladem je na přání dodávaný "Travel Assist se sdílenými daty", který dokáže v rámci systémových limitů aktivně udržovat vozidlo ve svém jízdním pruhu, zachovávat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a také dodržovat řidičem nastavenou nejvyšší rychlost jízdy. Systém přitom využívá funkci adaptivního řízení vozu v jízdním pruhu, která aktivně udržuje vozidlo uprostřed jízdního pruhu. "Travel Assist se sdílenými daty" se však přizpůsobuje také jízdnímu stylu a může místo jízdy přesně uprostřed nasměrovat vůz ve vlastním jízdním pruhu více vlevo nebo vpravo.

Na dálnici může "Travel Assist se sdílenými daty" na přání podporovat aktivně řidiče při změně jízdního pruhu během jízdy rychlostí 90 km/h nebo vyšší. Změnu jízdního pruhu lze u aktivního systému zahájit a uskutečnit krátkým zapnutím ukazatelů směru. Předpokladem je stav, kdy senzory nedetekují v okolí žádné objekty a volant s kapacitními senzory registruje ruce řidiče. Vozidlo pak automaticky přejede do požadovaného jízdního pruhu. Řidič může při manévru kdykoli zasáhnout a převzít řízení.

Asistent kromě toho disponuje prediktivním tempomatem a asistentem pro průjezd zatáčkou. Rychlost vozidla se přitom přizpůsobuje platným omezením rychlosti jízdy i průběhu silnice (zatáčkám, kruhovým objezdům atd.). Jsou-li k dispozici anonymizovaná sdílená data z ostatních vozů Volkswagen, dokáže nový "Travel Assist" podporovat řidiče i na silnicích jen s jedním vyznačením jízdního pruhu - například na silnicích nižších tříd bez prostřední podélné čáry.

"Travel Assist se sdílenými daty" je v Evropě na přání již k dispozici ve všech nově vyrobených modelech ID. s ID.Softwarem 3.0. Volkswagen tím pokračuje ve své strategii zpřístupňovat velmi kvalitní technologie ve všech automobilových segmentech.

Organizace Euro NCAP celkem testovala velký počet asistenčních funkcí. Mezi ně patří mimo jiné sériově dodávané prvky výbavy, jakými jsou asistent pro nouzové brzdění "Front Assist" a asistent pro jízdu v jízdním pruhu "Lane Assist". Odborníci na bezpečnost kromě toho podrobili testům také na přání dodávané komfortní asistenční funkce, mezi něž patří prediktivní ACC, Side Assist nebo Emergency Assist.

Euro NCAP vyzdvihuje také přehledné a jednoznačné ukazatele a pozornost přitom zaměřuje především na průhledový displej s rozšířenou realitou, který se dodává na přání a "[…] zobrazuje stav systému v přímém zorném poli řidiče". Zákazníci tak mohou kdykoli zjistit, které systémy jsou aktivní, resp. který systém jim právě pomáhá s řízením.

Volkswagen ID.5 získal již v březnu všech pět možných hvězdiček v hodnocení renomovaných bezpečnostních testů Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Zkušební technici udělili zcela elektricky poháněnému SUV kupé vynikající hodnocení ve všech čtyřech zkoumaných kritériích - v ochraně dospělých cestujících, dětí a nechráněných účastníků silničního provozu i v oblasti sériově dodávaných asistenčních systémů.

Evropský program hodnocení nových vozů Euro NCAP slouží od roku 1997 jako přísné měřítko úrovně bezpečnosti nových modelů vozidel v Evropě. Zákazníkům poskytuje informace o bezpečnosti oblíbených nových modelů nedlouho po jejich uvedení na trh. V uplynulých letech byly zkušební postupy a požadavky na sériově dodávané asistenční systémy a pasivní bezpečnost průběžně zpřísňovány. Podrobné informace o jednotlivých testech jsou veřejně dostupné na www.euroncap.com.

1 ID.5 - Kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 16,2 (EU); emise CO2 v g/km: 0; třída hospodárnosti: A+++

2 Asistenční funkci lze využívat pouze v rámci systémových limitů. Řidič musí být kdykoli připraven převzít řízení a není zbaven své povinnosti odpovědného řízení vozidla. Proces lze kdykoli deaktivovat. Systém lze využívat až do nejvyšší rychlosti vozu. Pouze ve spojení s navigačním systémem. Pouze ve spojení s aktivní licencí We Connect. On-line funkce systému "Travel Assist se sdílenými daty" lze využívat pouze na území pokrytém mobilní telefonní sítí a při patřičném nastavení pro ochranu soukromí. On-line funkce lze kdykoli deaktivovat v aplikaci We Connect ID. App. On-line funkce systému "Travel Assist" jsou k dispozici v následujících zemích: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Velká Británie a Severní Irsko, Irsko, Itálie, Chorvatsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemí, Norsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Česká republika, Maďarsko, Kypr. K aktivaci on-line funkcí je nezbytné uživatelské konto Volkswagen ID a uživatel se musí přihlásit k portálu We Connect pomocí uživatelského jména a hesla. Dále je nutné uzavřít on-line samostatnou smlouvu o službách We Connect se společností Volkswagen AG. Po předání vozidla má zákazník 90denní lhůtu pro aktivaci on-line funkce "Travel Assist se sdílenými daty". Po jejím uplynutí začíná tříletá počáteční doba bezplatného používání on-line funkcí asistenčního systému "Travel Assist se sdílenými daty". Používání on-line funkcí systému "Travel Assist se sdílenými daty" umožňuje integrované připojení k internetu. S tím spojené náklady na přenos dat nese v Evropě společnost Volkswagen AG v rámci síťového pokrytí. Datová komunikace prostřednictvím internetu může mít za následek dodatečné náklady (např. roamingové poplatky), v závislosti na příslušném tarifu uživatele mobilních telefonních služeb, a to především při provozu v zahraničí. Nezbytným předpokladem pro poskytování služby je přenos určitých osobních dat, jako je poloha a adresa IP vozidla. Podrobnější informace o zpracování dat jsou k dispozici v prohlášení o ochraně dat používaných asistenčním systémem "Travel Assist se sdílenými daty". Dostupnost služeb v individuálních paketech se může v jednotlivých zemích lišit. Služby jsou k dispozici po sjednané smluvní období a jejich obsah se může během smluvního období změnit, případně může dojít k jejich ukončení. Bližší informace jsou k dispozici na connect.volkswagen-we.com a u autorizovaných partnerů značky Volkswagen. Informace o obchodních podmínkách pro mobilní telekomunikační služby poskytují příslušní dodavatelé mobilních telekomunikačních služeb.

Informace o značce Volkswagen:

Značka Volkswagen osobní vozy působí na více než 150 trzích po celém světě a vyrábí vozidla ve více než 30 závodech ve 13 zemích.  V roce 2020 vyrobil Volkswagen 5,3 milionu vozidel, mezi něž patří bestsellery, jako jsou Golf, Tiguan, Jetta nebo Passat, ale také úspěšné modely elektromobilů ID.3 a ID.4. V současnosti pracuje pro značku Volkswagen 184 000 lidí na celém světě. K tomu je nutné připočítat více než 10 000 prodejců s 86 000 zaměstnanci. Volkswagen svou strategií ACCELERATE důsledně urychluje transformaci na softwarově orientovaného poskytovatele mobility.

 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen