Ekologická bilance

Od výroby až po recyklaci: ekologická bilance ID. modelů

   

 

Životnost automobilu a jeho dopad na životní prostředí

Aby bylo možné vyrábět elektromobily s optimalizovanými emisemi CO₂, vyhodnocují naši specialisté jejich uhlíkovou stopu. Za tímto účelem vypracovávají hodnocení životního cyklu (Life Cycle Assessment - LCA) podle nejlepší technické metody měření. Tato metoda, která je standardizovaná podle norem ISO (DIN EN ISO 14040 a DIN EN ISO 14044) zahrnuje všechny součásti vozidla a určuje také, jak automobil ovlivňuje životní prostředí během celého svého životního cyklu - od těžby surovin, přes výrobu, montáž, fázi používání až po demontáž za účelem recyklace použitých materiálů.

Hodnocení životního cyklu zkoumá různé kategorie dopadů na životní prostředí. Jednou z nich je vliv na globálního oteplování planety, u něhož se dopady na životní prostředí přepočítávají na tzv. ekvivalenty CO₂ (CO₂e) a jejich vliv na klima se porovnává na základě této měrné jednotky.

Možnost měření udržitelného rozvoje

Dopady na životní prostředí se určují pomocí speciálního softwaru, který obsahuje databázi s průměrnými informacemi o řetězcích, jež předcházejí výrobu. Hodnoty vypočtené s pomocí tohoto softwaru v sobě nesou určitou míru nejistoty a mohou se měnit v důsledku pravidelných aktualizací metodiky výpočtu. U mimořádně energeticky náročných výrobních kroků, jako je výroba bateriových článků, používá Volkswagen místo průměrných hodnot stanovených pro modely ID. konkrétní údaje od příslušných dodavatelů. Tento postup se označuje také jako specifické posouzení ekologické bilance. Tímto způsobem můžeme souhrnně zjistit, jaký vliv mají opatření, kterými snižujeme emise CO₂ - a jak velké je ve skutečnosti množství CO₂e, které je třeba kompenzovat.

Pro stanovení uhlíkové stopy našich ID. modelů jsou zohledněny ekvivalenty CO₂ z dodavatelského řetězce a výroby včetně logistiky.

Součástí této kalkulace je také přeprava vozidel k prodejcům po celé Evropě, první nabití baterie před předáním zákazníkům a demontáž elektromobilu za účelem recyklace (bez vysokonapěťové baterie). Do kalkulace nejsou zahrnuty pouze ekvivalenty CO₂, které vznikají při dalším používání a údržbě. Výsledky ekologické bilance jsou nezávisle ověřeny a certifikovány společností TÜV NORD Cert.

1 Dodavatelský řetězec / 2 Výroba / 3 Logistika / 4 První nabití vysokonapěťové baterie
Všechny tyto kroky zohledňuje Volkswagen při určení ekologické bilance elektromobilů rodiny ID.

Certifikát „Produkt s neutrálním vlivem na klima“

Potom, co zjistíme, jak vysoké jsou emise CO₂ při výrobě ID. modelů, realizujeme další krok a zajistíme jejich kompenzaci. Vám je tak předáno vozidlo ID. s neutrální bilancí emisí CO₂. Tato skutečnost je potvrzena dopisem a pečetí. Nezávislá testovací společnost TÜV NORD Cert pak při předání vozu potvrdí, že se jedná o "Produkt s neutrálním vlivem na klima".

Všude, kde je to možné, jsou emise eliminovány a snižovány přímo v provozech společnosti Volkswagen. Odpovídajícím způsobem jsou ke snižování emisí zavázáni také všichni naši dodavatelé. Emise CO₂, které nelze eliminovat nebo snížit, jak v továrnách Volkswagen, tak i prostřednictvím odpovídajících závazků v dodavatelském řetězci, jsou ve stejné výši kompenzovány certifikovanými projekty na ochranu klimatu.

Zavřít
Menu
Zavřít
Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/magnifier Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/magnifier Created with Sketch.