Štítek EU pro značení pneumatik

Snadný způsob, jak zjistit, jaké vlastnosti má pneumatika

Štítek EU pro značení pneumatik je od roku 2012 povinný pro všechny nové pneumatiky. Od 1. května 2021 má štítek nový design a obsahuje ještě více informací o pneumatikách - pro vozidla se spalovacími motory a pro elektromobily.

Obecné informace


V horní části štítku najdete informace o pneumatice, jako je dodavatel, identifikace typu pneumatiky, rozměr a třída pneumatiky.

Spotřeba paliva

Čím nižší odpor musí pneumatiky při jízdě překonávat, tím méně energie váš Volkswagen potřebuje. S benzinovým nebo naftovým vozidlem tak ušetříte i několik gramů CO2. Rozdíl ve spotřebě paliva mezi třídou A a E při ujetí 1 000 km může činit až 5,1 l.

Příklad možné dodatečné spotřeby paliva vozidla se spalovacím motorem na 1 000 km s průměrnou spotřebou 6,6 l / 100 km.

Přilnavost za mokra


Čím účinnější je přilnavost pneumatik za mokra, tím kratší je brzdná dráha na mokrém povrchu. Už při rychlosti 80 km/h se brzdná dráha mezi jednotlivými třídami prodlužuje o 3 až 6 m.

Brzdná dráha při rychlosti 80 km/h do úplného zastavení vozidla.

Hlučnost


Tiché pneumatiky jsou příjemnější pro vás i pro životní prostředí. Již 10 dB navíc je vnímáno jako dvojnásobná hlasitost. Hlučnost nebo tichost pneumatiky poznáte podle její třídy, přičemž A označuje pneumatiky nejtišší a C nejhlučnější.

  • Třída A:
    Hlučnost je dokonce o více než 3 dB nižší než limity EU platné od roku 2016.
  • Třída B:
    Hlučnost splňuje limity EU platné od roku 2016 nebo je až o 3 dB nižší.
  • Třída C:
    Hlučnost splňuje limity EU platné od roku 2016.

Přilnavost na ledu a sněhu


Spodní část štítku obsahuje informace o přilnavosti pneumatiky na sněhu nebo ledu, například symbol 3PMSF - zkratka znamená "Three Peak Mountain Snow Flake", tedy "sněhová vločka na horském štítu se třemi vrcholy". Příslušné symboly jsou uvedeny pouze v případě, že pneumatika splňuje stanovené požadavky.

Chcete zjistit další informace?


Naskenujte QR kód na štítku EU pro značení pneumatik a získejte další informace o své pneumatice, jako jsou například energetické štítky nebo informační listy o výrobku.

Zavřít
Menu
Zavřít

Co ví správný řidič o pneumatikách

Víte, jak správně změřit tlak v pneumatikách a hloubku dezénu, jak číst štítek EU pro značení pneumatik, nebo kdy je čas pneumatiky vyřadit? Více informací o pneumatikách najdete zde.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen