Menu
Zavřít

UEFA

Evropa žije fotbalem. Evropská fotbalová asociace UEFA je proto jedním z nejdůležitějších hráčů na pomyslném hřišti světového fotbalu a pořádá celou řadu soutěží pro národní i klubové týmy. Volkswagen je od roku 2018 Official Mobility Partner of UEFA National Team Football (oficiální partner UEFA pro mobilitu pro soutěže národních fotbalových týmů).

EURO 2020™

V příštím roce se bude psát historie fotbalu. Poprvé ve své 60leté historii se bude závěrečný turnaj Mistrovství Evropy UEFA konat ve dvanácti zemích celého kontinentu.

Jeden turnaj na věky

V příštím roce se bude psát historie fotbalu. Poprvé ve své 60leté historii se bude závěrečný turnaj Mistrovství Evropy UEFA konat ve dvanácti zemích celého kontinentu.

A k tomu následuje další novinka: Nejsou žádné týmy, které by se automaticky kvalifikovaly do turnaje. Jak obhájce minulého titulu, tak i týmy z pořádajících zemí, si musely svou účast na ME vybojovat v kvalifikaci. A ne všem se to podařilo. Týmy z Ázerbájdžánu, Irska a Skotska vyšly naprázdno. Rumunsko a Maďarsko mohou ještě postoupit z vyřazovacího turnaje.

Stejně jako v roce 2016 se turnaje zúčastní 24 zemí. Rozděleny budou do šesti skupin po čtyřech týmech ve dvanácti městech, s cílem postoupit do finále.

Jako oficiální partner UEFA EURO 2020 pro mobilitu budeme u toho, až v Mnichově, Londýně, Římě, Petrohradě, Amsterdamu, Glasgow, Dublinu, Bilbau, Kodani, Bukurešti, Budapešti a Baku odstartují zápasy, z nichž vzejde nástupce současného evropského šampiona - týmu Portugalska.

© Getty Images

Evropská kvalifikace 2019

Všechny národní týmy v Evropě sní o tom, aby si mohly zahrát finále evropského šampionátu. Pro většinu z nich vede cesta k tomuto cíli přes evropskou kvalifikaci.

Sen o finále mistrovství Evropy

Všechny národní týmy v Evropě sní o tom, aby si mohly zahrát finále evropského šampionátu. Pro většinu z nich vede cesta k tomuto cíli přes evropskou kvalifikaci.

Ta začíná zhruba dva roky před finálovým turnajem mistrovstvím Evropy. Za tímto účelem jsou členové asociace UEFA rozděleni podle výkonnosti do losovacích košů a rozděleni do skupin. Týmy hrají proti sobě každý s každým ve dvou utkáních venku a doma v průběhu přibližně jednoho roku. Zda se kvalifikují pouze první týmy ze skupin nebo i týmy na dalších místech, se liší podle stavených pravidel. V evropské kvalifikaci pro EURO 2020 bylo deset skupin, z nichž na závěrečný turnaj postoupily první a druhé týmy. Závěrečného turnaje se navíc zúčastní také čtyři týmy, které vzejdou z baráže, která je spojena s výsledky reprezentací v Lize národů UEFA.

© Getty Images

UEFA finále ligy národů

Závěrečný turnaj mistrovství Evropy se koná pouze jednou za čtyři roky. Pro mezidobí UEFA nedávno vytvořila soutěž, v níž se národní týmy Evropy mohou navzájem poměřovat: Ligu národů UEFA s finále Ligy národů UEFA.

Nová soutěž pro celou Evropu

Závěrečný turnaj mistrovství Evropy se koná pouze jednou za čtyři roky. Pro mezidobí UEFA nedávno vytvořila soutěž, v níž se národní týmy Evropy mohou navzájem poměřovat: Ligu národů UEFA s finále Ligy národů UEFA.

Liga národů UEFA se uskutečnila poprvé v sezóně 2018/2019. Zúčastňují se jí všechny členské asociace UEFA. Podle koeficientu přiděleném asociací UEFA byly národní týmy rozděleny do čtyř lig (divizí) od A do D. V každé lize jsou čtyři skupiny se třemi až čtyřmi týmy, které spolu v první a druhé etapě vzájemně hrají doma a venku. Po skupinové fázi sestoupí poslední týmy ze skupin lig A až C do nižší ligy (divize) a týmy ze skupin lig B až D postoupí do skupin vyšších lig. Čtyři vítězové skupiny ligy A hrají v rámci play-off systému v rámci finále Ligy národů UEFA o vítěze. Vítězem premiérového ročníku Ligy národů se stalo Portugalsko, které ve finále porazilo Nizozemsko 1:0.

© Getty Images

Mistrovství Evropy ve fotbale žen – EURO 2021

Ženské EURO 2021 v Anglii slibuje, že to bude největší evropský šampionát žen v historii.
Jeho vrcholem bude finálový zápas na stadionu ve Wembley.

Nejlepší fotbalistky Evropy v akci

První mistrovství Evropy žen ve fotbale se poprvé konalo v roce 1984. Následně se uskutečňovalo každé dva nebo tři roky. Od roku 1997 se tento turnaj koná vždy v následujícím roce po mistrovství Evropy mužů. Rekordmanem v počtu vítězství je Německo s osmi tituly; úřadujícími mistryněmi Evropy jsou hráčky Nizozemska.

Ženské EURO 2021 v Anglii slibuje, že to bude největší evropský šampionát žen v historii. Bude se konat od 7. července do 1. srpna v Anglii, kde je ženský fotbal na vzestupu. Utkání celkem 16 účastnických týmů jak ve skupinách, tak i závěrečné vyřazovací části se budou hrát na devíti stadionech. Vrcholem bude finále na stadionu ve Wembley s kapacitou 90 000 míst. Aktuálně je ve hře 47 týmů v devíti kvalifikačních skupinách. Hostitelská země Anglie má účast zajištěnou automaticky.

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen