Menu
Zavřít

Vize současnosti Architekt Van Bo Le-Mentzel

Vize současnosti Architekt Van Bo Le-Mentzel

Na první pohled si člověk může myslet, že funkční oblečení symbolizuje lenost - podle Van Bo Le-Mentzela však ztělesňuje obraz upřímnosti a čistoty. Má jiné, důležitější věci, nad kterými musí přemýšlet. Přemýšlí nad budoucími scénáři měst, nedostatkem bytů a dopravními prostředky, které nás přemístí z bodu A do bodu B. Když se Van Bo zeptáte na prostor zítřka, přejde do zaníceného vyprávění, při kterém sílu svým slovům dodává i svýma očima a gestikulací rukama.

"Řekněme, že každý člověk na zemi si zaslouží svůj vlastní prostor. Současná populace na zemi je přibližně 7 miliard lidí a každý by měl mít k dispozici asi 40-50 metrů čtverečních. Víte, kolik prostoru by to celkem mělo být? Tato země je pro nás všechny zřejmě příliš malá," říká. Proto musíme přemýšlet o tom, jak náš prostor utváříme a využíváme.

Tyto myšlenky stojí za jeho doposud nejvýznamnějším projektem, kterým je dům s plochou 1 metr čtvereční. 1 x 1 m - to je všechno, co máme k dispozici. S určitým překvapením se ptáme, jak se v tak malém prostoru může vše odehrávat. Společnost by však neměla brát definici slova "dům" doslova, protože Van Bo není jen architekt, ale je také umělec.

Start Video

"Když mluvíme o životním prostoru, mluvíme hodně o číslech, čtverečních metrech, ale je tomu skutečně tak?" Platí rovnice: Čím více prostoru, tím větší štěstí? Van Bo pokládá otázku: Kolik místa skutečně potřebujeme k tomu, abychom byli šťastní? Spíš bychom to však měli nazývat dokonalé řešení.

Ve svém bytě v Berlíně začíná realizovat myšlenky na víceúčelové využití prostoru. "Bydlím společně s manželkou a dvěma dětmi a průběžně přeměňujeme celý prostor. Dosud jsme pevně nedefinovali, která místnost patří dětem a která místnost patří dospělým. Vždy se vše v okamžiku změní. Naše děti nás mění." Kromě sdílení postele pro dospělé s malými dětmi věří navíc také ve sdílenou ekonomiku. "Stále diskutujeme o plýtvání s jídlem a oblečením, tak proč nemluvit o plýtvání s prostorem?"

Kouzlo
malého prostoru

Když Van Bo mluví o "domovu", neomezuje se pouze na čtyři stěny. Tento vizionář sní o domech na kolech. Elektromobilita nás osvobozuje od tradičního designu automobilu. Máme svobodu navrhnout tento prostor jinak, bez masivních motorů. Představuje si, dům o ploše 1 čtvereční metr uvnitř elektromobilu. "Nebylo by skvělé nejezdit z domova do kanceláře, ale přesunout celý můj dům tam, kde bych chtěl pracovat?"

Nadšení architekta Van Bo se dále stupňuje, když hovoří o technologickém pokroku a autonomním řízení. "Proč bychom se měli koncentrovat na dění v dopravě, když bychom se mohli věnovat svým dětem a pohodlně snídat v autě?" Elektromobilitu pak vidí jako "posla nové éry" a jako příležitost najít nové způsoby, jak uspořádat města, která jsou otevřená a přístupná všem.

Jak proměnit
méně na více

Protože Van Bo neustále usiluje o další inovativní scénáře budoucnosti, založil v Berlínském kampusu Bauhaus několik iniciativ, z nichž jednou je iniciativa "Tiny House University", a vyzval společnost k účasti na ní a k dalšímu jejímu vývoji. Při realizaci svých snů o multifunkčních prostorech by Van Bo šel až tak daleko, že by svůj byt sdílel s cizími osobami. "Když ráno opustím svůj domov, proč bych ho neměl dát k dispozici lidem, kteří by v tomto prostředí rádi pracovali?" Pro vytvoření inteligentního sdílení bytu a koncepce konektivity, "by se všechny současné byty, domy a prostory měly sloučit ve stylu knihovny nebo aplikace a sdílet tak, abychom tolik neplýtvali zdroji."

Předjezdec
nové éry

"Nebylo by skvělé nejezdit z domova do kanceláře, ale přesunout celý můj dům tam, kde bych chtěl pracovat?"

Van Bo Le-Mentzel je diplomovaný inženýr a architekt, umělec, designér a inovátor. Jako hostující profesor vyučoval design na Vysoké škole výtvarných umění v Hamburku a přednášel na TEDx. Oddělování pracovní doby a volného času považuje za neopodstatněné. Za motivační faktory nepovažuje tlak ani peníze, ale důvěru a svobodu, a že úspěšné myšlenky jsou ty, které lidem dávají možnost podílet se na vývojovém procesu.
@buildmorebuyless

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.