Menu
Zavřít

Příroda je dokonalá technologie

Příroda je dokonalá technologie

Aby nástup elektromobility, a tedy i prvního uhlíkově neutrálního vozu od Volkswagenu ID.3, mohl být kompletní, je potřeba, aby i jeho dobíjení bylo šetrné k přírodě. Proto jsme se zajeli podívat za jedním z našich partnerů pro poskytování energie Nano Energies, který nakupuje energii z lokálních obnovitelných zdrojů. A pro svůj vůz ji můžete mít i vy.

V cílech udržitelného rozvoje vztažených k roku 2030 se Evropská unie zavázala ke snížení emisí o 38 procent v porovnání s rokem 2005. Součástí této strategie je ústup vznětových motorů ve prospěch elektromobilů, ale jak se ukazuje dle aktuální studie Evropské agentury pro životní prostředí, původ energie pro dobíjení bude hrát zásadní roli. Musíme totiž začít uvažovat o celém životním cyklu automobilů, protože elektromobil dobíjený energií z fosilních paliv bude mít maximálně nižší lokální emise. Neovlivní už však tolik celkový balanc emisí oxidu uhličitého.

I proto jsme se ve Volkswagenu rozhodli vyrazit na cestu k udržitelným zdrojům elektrické energie také v Česku. Navázali jsme spolupráci s dodavatelem energií Nano Energies, který vykupuje energii z lokálních obnovitelných zdrojů. 

Obnovitelné zdroje pro celé Česko

 

Nano Energies byli prvním dodavatelem v Česku, který se zaměřuje čistě na obnovitelnou energii. Od roku 2008 připojili tisíce domácností i firem a na rozdíl od velkých hráčů na trhu dokážou garantovat, že energie mají 100% zelenou - prodávají totiž jen tu a žádnou jinou. Největší část jí berou z větrných elektráren (29 %), bioplynu (34 %), z vody (34 %) a ze solárů umístěných na střechách rodinných domů a výrobních halách (4 %).

Rozdíl mezi Nano Energies a tradičními, velkými dodavateli je, že menší poskytovatel energií své dodavatele osobně zná a vykupuje produkci jen od nich. "Nejsme velká firma, která by obchodovala i se špinavou elektřinou a k tomu měla v nabídce i tu zelenou, protože je to zrovna populární," vysvětluje František Vašek, ředitel společnosti Nano Green ze skupiny Nano Energies, který má v energetice mnohaleté zkušenosti. "My děláme jen tu zelenou a zároveň se snažíme dlouhodobě působit na udržitelnost, což není jen o dodávce, ale i o řízení flexibility, obchodování na krátkodobých trzích. Snažíme se také z trhu odstranit neefektivitu a snížit celkovou energetickou náročnost," pokračuje.

"Snažíme se z trhu také odstranit neefektivitu a snížit celkovou energetickou náročnost" - František Vašek, ředitel Nano Green

 

V jádru společnosti, stejně jako v jejich kancelářích v centru Prahy, tak je tým obchodníků s elektřinou, kteří tvoří dohody s lokálními producenty a elektřinu od nich vykupují. Nano Energies svou zprostředkovatelskou roli rádi popisují skrz metaforu o tom, že elektřinu si můžeme představit jako vodu v jezeře, do něhož přitéká více zdrojů. A tím, že v Nano Energies podporují zdroje obnovitelné, tím více roste jejich podíl v energetickém mixu, a tedy celá síť bude o něco zelenější. 

Firma ostatně od svých počátků vznikala víc na základě vize udržitelnosti, než že by hledala tehdy neobsazenou byznysovou příležitost. Její zakladatel Petr Rokůsek se už před více než deseti lety začal obklopovat lidmi, kteří přemýšleli nad novými modely energetiky, a to firmě vydrželo dodnes. Výhledově pak chtějí podporovat i další oblasti a vytvářet nová byznysová partnerství, v jejichž jádru může být právě i zelená energie. To je také případ spolupráce značky Volkswagen a Nano Energies.

Kolik to vlastně stojí?


U komodit je cena vždy klíčová, ale pro to, aby byly zelené, není důvod nijak výrazně připlácet. "Díky tomu, že dokážeme zelené zdroje vykupovat a řídit, se často dokážeme dostat na úroveň nákladů, jako když korporace nakoupí elektřinu v mixu na burze," osvětluje František Vašek. "V segmentu domácností jsme cenově také srovnatelní s klasickými dodavateli, a mnohdy dokonce i levnější," vypočítává.

A jak se k elektřině Nazeleno pro váš budoucí elektromobil dostat? Pokud si koupíte elektrický Volkswagen, dostanete k němu i nabídku od Nano Energies na odběr energie, u které budete mít záruku, že je opravdu čistá. Můžete ji pak mít pro domácnost i firmu, kde dává největší smysl elektromobil dobíjet jak z finančního, tak z ekologického hlediska.

A svou poptávkou po zelené elektřině podpoříte i rozvoj  dalších nových obnovitelných zdrojů.

OBČANSKÝ VĚTRNÝ PARK VÍTĚZNÁ

Zhruba třetina energie, nějakých 29 %, od Nano Energies pochází z větrných turbín, které jsou rozesety především na severu Čech, kde je pro větrné elektrárny největší potenciál. Ta největší z nich na našem území se nachází v obci Vítězná. Ročně dokáže vyrobit až 6 000 000 kWh, což představuje roční spotřebu elektřiny až pro 4 tisíce obyvatel.

Občanský větrný park Vítězná v obci vznikl někdy kolem roku 2006, kdy vznikla jeho projektová dokumentace. Uvedl se do provozu o pět let později. Projekt tehdy za menší podpory obce vystavěla společnost Eldaco a původně mělo jít o dvě větrné turbíny. V obci proběhlo referendum, postavil se první větrník a tehdy to začalo u místních trochu skřípat. "Asi nikdo si zpočátku nebyl schopný představit, že dominantou za kostelem se stane obrovská větrná elektrárna," vysvětluje dnešní starosta Petr Hrubý. Po postavení první turbíny tak ve vesnici docházelo k odporu přilehlých obecních částí a přicházely podněty na prošetření hlučnosti. Ty ale žádné překračování limitů neobjevily, druhá turbína už ovšem stejně nevznikla a místní si na novou dominantu obce zvykli.

Část občanů se dokonce stala podílníky celého projektu. "Byl nějaký objem akcií, které si občané mohli koupit a které jsou normálně vypláceny. Obec samotná se ale na výstavbě nijak zásadně nepodílela," vysvětluje Petr Hrubý. "Obnovitelné zdroje jsou budoucnost i pro Vítěznou, a kdyby mi někdo řekl, že tady máme možnost udělat pár větrníků, nebo zabrat pár hektarů fotovoltaikou, asi by má volba byla jasná," dodává starosta.

BIOPLYNOVÁ STANICE KNĚŽICE

Jedno z největších zastoupení v mixu zelené energie od Nano Energies je bioplyn. O co ale vůbec jde? Bioplynové stanice využívají biologický odpad, který se po nadrcení dostane do velkých tanků, kde prochází samovolnou přeměnou organických látek bez přístupu vzduchu na bioplyn. Ten se pak využije v agregátu, který ho promění na elektrickou energii. Navíc ještě vzniká zbytkové teplo, které lze využít pro vytápění.

Ukázkovým příkladem, jak těchto organických procesů využít pro dobro obce, jsou středočeské Kněžice. Jejich starosta Milan Kazda začal s výstavbou už před patnácti lety. "Už od roku 2000 jsme plánovali udělat něco pro obyvatele, pro životní prostředí a pro vylepšení životního standardu," vysvětluje. Jejich projekt dokázal řešit hned několik problémů - šlo o zpracování zemědělského odpadu produkovaného místními, ale i o zbavení se závislosti na dodávkách plynu a dalších paliv. "V podstatě nám dnes zařízení nahrazuje i kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Žumpy se sváží sem, kde se zhygienizují a využijí se na výrobu bioplynu," vysvětluje Kazda. A dodává, že vlastně funguje nadregionálně - odpad k nim můžou svážet i okolní malé obce.

Spolu s Nano Energies by přitom do budoucna chtěli vytvořit i lokální distribuční síť. Legislativa je zatím proti, ale na papíře by to fungovat mohlo. "Pak by nám sem zapadala i elektronabíječka a zároveň bychom mohli motivovat místní k výstavbě fotovoltaických elektráren na střechách," dodává Kazda. Zatím nejbližší chystané vylepšení je tak dovybavení biodrtičem na biologické odpady v tuhém stavu, aby dokázali využívat i bioodpad z hnědých obecních popelnic.

Místní bioplynka ročně do sítě dodá na 2 200 000 megawatthodin, což odpovídá spotřebě cca 2200 místních. Kněžice i s místními částmi Dubešno a Osek přitom mají jen 500 obyvatel, teoreticky jsou tedy energeticky soběstačné. Krom elektřiny okolí využívá i přebytky tepla, po většině obce totiž vedou i teplovody.

VODNÍ ELEKTRÁRNA VELKÉ PETROVICE

Významné zastoupení v portfoliu Nano Energies mají i malé vodní elektrárny, které jsou v českém prostředí už dlouhodobou stálicí. Těch, které do tohoto ranku spadají, tzn. do příkonu 10 MW, jich je v ČR více než tisíc a mnoho z nich energii na trhu poskytuje skrz Nano Energies. Jde třeba o malou vodní elektrárnu ve Velkých Petrovicích, která má instalovaný výkon 24 kW a nachází se na řece Metuji.

Samotný splav je na místě v provozu od roku 1968, od kdy sloužila obci na Broumovsku stará fabrika. Její náhon však po dlouhá desetiletí nikdo nevyužíval, a tak se o třicet let později dva nadšenci do elektromobility rozhodli situaci změnit. Fabriku po několika letech odkoupil pan Krejčí a následně  připadla jeho synu Radkovi, který ji dodnes provozuje. "Převzal jsem ji v roce 2008, ale ukázalo se, že provoz není efektivní z hlediska průtoku, tak jsem ji za finanční podpory MPO rekonstruoval," vysvětluje.

Díky výměně třech starých turbín za jednu regulovatelnou dostal provoz do poloautomatického stavu, kdy stačí jen pravidelný dohled a údržba, která obnáší především odstraňování naplavenin, vybírání odpadků nebo opravy břehů. Díky tomu se provoz MVE stává součástí řeky a jejího přirozeného života a pak už stačí elektrárnu udržovat hlavně mechanicky. "Snažím se o údržbu okolí, které je hojně využíváno k rekreačním účelům. Kolem nás prochází turistické stezky na Broumovsku a bez údržby by okolí bylo zarostlé a plné odpadků, které vyplavuje řeka a které zanechávají nezodpovědní turisté," dodává Radek Krejčí.

Vodní elektrárna dodává elektřinu v nejbližším okolí 28 domácnostem a nejlépe se jí daří v době tání sněhu nebo v případě dlouhých dešťových období, kdy má dostatečný průtok vody. Naopak jí ale dlouhodobě nesvědčí sucho, které v lokalitě bohužel během posledních tří let převládalo.

SOLÁRNÍ ENERGIE

Jeden z největších potenciálů pro rozvoj i v Nano Energies vidí v solárních panelech. Na rozdíl od výstavby velkých solárních polí, která u nás bohužel nemají příliš šťastnou historii v souvislosti s jejich masovou výstavbou, ale razí trochu jinou cestu. A to jsou panely na střechách rodinných domů nebo velkých výrobních hal, kde jednoduše nehyzdí své okolí. U Nano Energies tak soláry momentálně tvoří jen nějaká 4 procenta energie, jejíž cestu na trh zprostředkovávají. Ale protože tam je jedna z největších možností vhodných i pro elektromobilitu, hodlají se v budoucnu i na tento segment více zaměřit, aby mohli poskytnout ucelené energetické řešení pro jakékoliv uživatele elektromobilů. 

Jejda!
Zdá se, že váš prohlížeč není aktuální. Možná náš web nefunguje optimálně. Většina prohlížečů (ale ne MS Internet Explorer 11 a starší) stále funguje dobře.

Doporučujeme aktualizovat webový prohlížeč!
Nejnovější verze může zajistit dobrý zážitek kdekoli na internetu.

Děkuji za vaši návštěvu a bavte se,
Váš tým Volkswagen
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.
24px/configurator private vehicles Created with Sketch.