Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Mikkelsen oslavil v Polsku druhé vítězství v MS v rallye, Ogier a Volkswagen jsou „půlmistři“

04.07.2016

Štěstí přeje připraveným: Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N) oslavili v Polsku po výjimečném výkonu a napínavém souboji, který trval až do samotného cíle, své druhé vítězství v mistrovství světa v rallye (FIA WRC). Tato dvojice s vozem Volkswagen Polo R WRC odsunula ve strhujícím závěrečném finiši na druhé místo posádku Ott Tänak/Raigo Mõlder (EST/EST, M-Sport-Ford), přitom však také profitovala z Tänakovy smůly v závěru soutěže, v němž nabral časovou ztrátu kvůli poškozené pneumatice.

V boji o titul mistra světa zmenšila posádka Mikkelsen/Jæger svým vítězstvím ztrátu na své týmové kolegy Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), kteří obsadili šesté místo. Ogier/Ingrassia a Volkswagen se po sedmi ze 14 podniků letošní sezony postaví na start nadcházející soutěže ve Finsku (28.-31.7.2016) jako "půlmistři". Mikkelsen/Jæger jsou na druhém místě s odstupem 51 bodů za trojnásobnými mistry světa, Volkswagen obhájil v Polsku náskok 61 bodů před týmem Hyundai. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) dokončili Rallye Polsko ve třetím voze Polo R WRC na pátém místě.

Druhé vítězství pro Mikkelsena, 38. triumf pro Polo R WRC

Po triumfu v Rallye Španělsko 2015 slavil Andreas Mikkelsen díky mimořádné dávce odvahy v Rallye Polsko své druhé vítězství v mistrovství světa v rallye (FIA WRC). V letošní sezoně stál se svým spolujezdcem Andersem Jægerem již čtyřikrát na stupních vítězů, nyní však poprvé na tom nejvyšším. A to díky odvážné jízdě. Mikkelsen/Jæger vyjížděli na trať jako třetí dvojice, a museli tak během prvních dvou dnů soutěže bojovat s nevýhodou, že pro následující soutěžní vozy WRC čistili trať od volného štěrku. V 21 rychlostních zkouškách se umístili 15krát v Top 3 a po celou dobu soutěže sváděli napínavý duel s posádkou Ott Tänak/Raigo Mõlder (EST/EST, M-Sport-Ford). Velký tlak vyvíjeli také během nedělního dopoledne a byli připraveni, když posádka Tänak/Mõlder nabrala časovou ztrátu v předposlední rychlostní zkoušce kvůli poškozené pneumatice.

"Půlmistři": Ogier, Ingrassia a Volkswagen vedou mistrovství světa v rallye po sedmi podnicích

Sébastien Ogier/Julien Ingrassia vstoupí s náskokem 51 bodů jako "půlmistři" do druhé poloviny letošní sezony mistrovství světa v rallye. Jejich nejbližšími pronásledovateli jsou jejich týmoví kolegové. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger se díky svému vítězství v Rallye Polsko posunuli na druhé místo v hodnocení jezdců a spolujezdců. Jari-Matti Latvala a Miikka Anttila postoupili na čtvrtou pozici a na vedoucí dvojici ztrácejí 75 bodů. Také Volkswagen si vypracoval náskok v hodnocení konstruktérů a po první polovině sezony je 61 bodů před týmem Hyundai. Za vítězství je udělováno 25 bodů.

Po slunci přichází déšť - Rallye Polsko ve znamení prachu a bláta

Rallye Polsko ukázala v roce 2016 dvě různé tváře, protože po enormním horku následoval vydatný déšť. Po oba úvodní dny, v pátek a sobotu, byly enormní výzvou letní teploty, prach a volný štěrk, a to zejména pro posádky, které vyjížděly na trať jako první. V neděli ráno však na účastníky čekaly mokré cesty. Noční déšť tak změnil charakter Rallye Polsko. V obou případech byly klíčem k úspěchu precizní rozpis.

Rychlé tempo - první část oslavy jízdy na plný plyn

Rallye Polsko patří mezi nejrychlejší soutěže v kalendáři mistrovství světa v rallye (FIA WRC) a odstartovala sérii "svátků rychlosti", která bude pokračovat soutěží Rallye Finsko (28.-31.7.2016). V roce 2016 činila průměrná rychlost 106,16 kilometru za hodinu. A to navzdory tomu, že rychlost celé rallye výrazně zpomalily tři tradičně pomalé divácké rychlostní zkoušky a také nedělní rychlostní zkoušky, které se jely za deště.

Powerstage: bonusové body pro Ogiera a Latvalu

Volkswagen oslavil v Polsku 37. úspěch v Powerstage, pro Sébastiana Ogiera to bylo 31. vítězství. Závěrečná rychlostní zkouška Rallye Polsko tak byla pro značku z Wolfsburgu opět naprostým úspěchem. Díky nejlepšímu času posádky Ogier/Ingrassia a druhému místu posádky Latvala/Anttila získal Volkswagen bonusové body již podvaaosmdesáté a potřiaosmdesáté - a to v teprve 45. Powerstage od vstupu značky do mistrovství světa v rallye na Rallye Monte Carlo 2013.

Hlasy po 3. dni Rallye Polsko:

Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC #1
"Gratuluji Andreasovi a Andersovi, kteří po celou dobu rallye odváděli skvělou práci. A také velký respekt před výkonem Otta Tänaka. Jako vždy v Polsku byl extrémně rychlý. Na konci Powerstage jsem se ho pokusil trochu utěšit. Když máš své první vítězství v mistrovství světa tak blízko, tak to obzvlášť mrzí. Pro nás s Julienem to byl tvrdý víkend, proto jsem rád, že jsem získal alespoň několik bodů do hodnocení mistrovství světa. Dnes to neuvěřitelně klouzalo, byly to nejtěžší podmínky za dlouhou dobu. Šlo jen o to, dojet s Polem ve zdraví do cíle. Nyní už se těším na svou ženu a malého syna doma. Pro Tima jsem dostal tolik dárků, že si možná budu muset pořídit ještě jeden kufr navíc."

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC #2
"Nejprve gratuluji svému týmovému kolegovi Andreasi Mikkelsenovi. Odjel fantastickou rallye. Pro Otta Tänaka to je samozřejmě trpké ztratit první místo tak krátce před koncem, ale náš sport je nemilosrdný. Pro mě to byl nejlepší den na Rallye Polsko. Svůj rytmus jsem našel žel až příliš pozdě. Přesto jsou dobré časy v rychlostních zkouškách a druhé místo v Powerstage smířlivým závěrem, který navíc přinesl důležité body do hodnocení konstruktérů. Nyní nás čeká pro mě domácí Rallye Finsko, která je vrcholem roku. Na tuto soutěž se velmi těším a připravím se na ni co nejlépe."

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC #9
"Byla to bláznivá rallye s neuvěřitelným závěrem! Od začátku jsme podávali maximální výkony, jichž jsme byli schopni. Jen tak jsme mohli vyvážit nevýhodu, že jsme museli na trať vyjíždět mezi prvními. Věděli jsme, že bychom dnes za nepředvídatelných podmínek mohli dostat ještě šanci bojovat o vítězství. Když se objevila, tak jsme ji využili. Vyhrát rallye je jednoduše fantastické, i proto, že se jedná o první vítězství společně se spolujezdcem Andersem Jægerem. Jsme přátelé a už jsme toho společně tolik zažili. Dnešní úspěch je však něčím skutečně mimořádným. Soucítím však také s Ottem Tänakem a Raigo Mõlderem, kteří přišli o vítězství krátce před cílem kvůli poškozené pneumatice. Sám jsem podobnou situaci zažil minulý rok ve Švédsku."

Jost Capito, ředitel týmu Volkswagen Motorsport
"Andreas Mikkelsen a Anders Jæger mohou být na svůj výkon hrdí. Bojovali odvážně, nevzdali to až do samotného konce a zaslouženě zvítězili. Je samozřejmě velká škoda, že Ottu Tänakovi a Raigo Mõlderovi nepřálo v závěru štěstí, protože i oni by si vítězství zasloužili. Jejich výkon budí respekt a jejich čas v mistrovství světa v rallye bezesporu ještě přijde. Sébastien Ogier a Julien Ingrassia odvedli rovněž výjimečný výkon, i když to vzhledem k očekávané časové ztrátě pro první posádku na trati není na výsledku patrné. Byli výrazně lepší, než by se podle výsledku zdálo. Jari-Matti Latvala a Miikka Anttila se po proměnlivém začátku soutěže probojovali na přední místa. Sečteno a podtrženo jsme s výkonem celého týmu spokojeni. Všichni odvedli bezchybnou práci a nedarovali nikomu jediný milimetr."

A pak tu byl ještě…

… "World Rally Car" pro budoucího mistra světa v rallye roku 2041. Odstrkovací autíčko v designu soutěžního vozu Polo R WRC obdržel Sébastien Ogier od svého týmu pro svého syna Tima-Kaisera Ogiera, který se narodil před necelými třemi týdny. "Doufám, že si ho pořádně užije," říká táta Ogier.

Mistrovství světa v rallye FIA WRC (World Rally Championship), Rallye Polsko - konečné výsledky*

01. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen, 2:37.34,4 h
02. Ott Tänak/Raigo Mõlder (EST/EST), Ford, + 26,2 s
03. Hayden Paddon/John Kennard (NZ/NZ), Hyundai, + 28,5 s
04. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai, + 29,3 s
05. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen, + 33,8 s
06. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen, + 40,3 s
07. Craig Breen/Scott Martin (IRL/GB), Citroën, + 2.01,4 min
08. Mads Østberg/Ola Fløene (N/N), Ford, + 3.04,6 min
09. Eric Camilli/Benjamin Veillas (F/F), Ford, + 5.23,1 min
10. Teemu Suninen/Mikku Markkula (FIN/FIN), Škoda, + 5.53,3 min

Mistrovství světa v rallye FIA WRC (World Rally Championship), Rallye Polsko - výsledky Powerstage

01. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 4.47,0 min
02. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen + 0,7 s
03. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai + 1,5 s

Průběžné pořadí mistrovství světa v rallye FIA WRC (World Rally Championship)*

Hodnocení jezdců
1. Sébastien Ogier, 143 bodů; 2. Andreas Mikkelsen, 92; 3. Hayden Paddon, 72; 4. Jari-Matti Latvala, 68; 5. Dani Sordo, 68; 6. Mads Østberg, 62; 7. Thierry Neuville, 61; 8. Ott Tänak, 52; 9. Kris Meeke, 26; 10. Eric Camilli, 24

Hodnocení spolujezdců
1. Julien Ingrassia, 143 bodů; 2. Anders Jæger, 92; 3. John Kennard, 72; 4. Miikka Anttila, 68; 5. Marc Martí, 68; 6. Ola Fløene, 62; 7. Nicolas Gilsoul, 61; 8. Raigo Mõlder, 52; 9. Paul Nagle, 26; 10. Benjamin Veillas, 24

Hodnocení konstruktérů
1. Volkswagen Motorsport, 196 bodů; 2. Hyundai Motorsport, 135; 3. M-Sport, 100; 4. Volkswagen Motorsport II, 99; 5. Hyundai Motorsport N, 78; 6. DMACK, 58; 7. Jipocar Czech National Team, 18; 8. Yazeed Racing, 6

* Předběžné