Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Odpočítávání do listopadové modernizace Golfu: Třetí Golf – klínovitý tvar a nová éra bezpečnosti

24.10.2016

Třetí generace modelu Golf přišla na trh v srpnu před 25 lety. Volkswagen s ním zahájil novou éru v oblasti bezpečnosti automobilů. Golf III byl prvním zástupcem této modelové řady, který se od roku 1992 dodával s čelními airbagy. Zásadní pokrok pak přinesla zcela nová konstrukce karoserie znamenající výrazné zvýšení pasivní bezpečnosti díky deformačním zónám a odolnosti přii nárazu. Třetí generace byla skokovou změnou také v oblasti designu. Byla totiž prvním Golfem s aerodynamickým klínovitým tvarem, který umocňoval jeho dynamický charakter.

Kořeny modelové řady Golf III sahají až do roku 1985. Zatímco v Moskvě převzal v té době vedení Kremlu Michail Gorbačov a tradiční tenisový turnaj ve Wimbledonu poprvé vyhrál 17letý Boris Becker, ve Wolfsburgu byl zahájen vývoj třetí generace modelové řady Golf. Tehdejší šéfdesignér Herbert Schäfer představil v únoru 1987 představenstvu devět modelů s různým designem. V následujících měsících byly tyto návrhy dále optimalizovány, aby z nich v prosinci "vykrystalizoval" nejlepší návrh. Jeho realizace mohla začít. V roce 1991 byl Golf III připraven pro sériovou výrobu. Herbert Schäfer k tomu tehdy uvedl: "Při přechodu od prvního k druhému Golfu jsme dali tomuto typu do vínku větší rozměry, výkonnější motory a ještě lepší jízdní vlastnosti. U třetí generace hraje nyní větší roli design. Nalezli jsme tvarové řešení, které je pro Golf typické a z něhož vyzařuje bezpečnost a kvalita."

Golf III zanechává působivý dojem díky výrazně širšímu rozchodu kol. Na rozdíl od předchůdce navazují kola i u verzí s méně výkonnými motory dokonale na okolní plochy aerodynamické karoserie (cx = 0,30). Přestože žádné detaily, ani tvary a křivky nebyly převzaty od předchůdce, bylo na první pohled zřejmé, že tento vůz je zcela jednoznačně opět Golfem. Do další generační obměny bylo prodáno 4,83 milionu vozů Golf III.

Produktové video k modelu Golf III: https://youtu.be/avhtVaWq78s