Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Nový Volkswagen Arteon - Inovativní asistenční systémy podrobně – 3. díl: „Adaptivní tempomat ACC“ dokáže předvídat

25.05.2017

Arteon je "gran turismo", ideální automobil pro rychlé a komfortní cestování na dlouhé vzdálenosti. Komfort při dlouhých jízdách zvyšuje nový, na přání dodávaný "adaptivní tempomat ACC" s předvídavou regulací rychlosti jízdy. Zdokonalený systém "ACC" poprvé zohledňuje mimo jiné omezení rychlosti jízdy. Tento asistenční systém dosud udržoval pouze řidičem nastavenou rychlost jízdy a zachovával bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla. "Adaptivní tempomat" zajišťoval v rámci systémových limitů zpomalování a zrychlování. Zkušenosti však ukazují, že si řidiči při používání systému "ACC" často přejí, aby byl systém ještě inteligentnější a zohledňoval také zatáčky a omezení rychlosti jízdy, čímž by přispěl k dalšímu zvýšení komfortu. Přesně to nyní dokáže Arteon - jako první Volkswagen. V rámci systémových limitů reaguje při automatické regulaci rychlosti jízdy i na zatáčky a omezení rychlosti jízdy.

Systém funguje následovně: "ACC" používá radarový senzor (pro udržování bezpečného odstupu od vpředu jedoucího vozidla), kameru za čelním oknem a data navigačního systému o průběhu trasy. Arteon "vidí" omezení rychlosti jízdy prostřednictvím kamery a s ní propojené funkce rozpoznávání dopravních značek. "ACC" tyto informace přebírá. Na základě dat navigačního systému o průběhu trasy se jim může vůz přizpůsobovat dokonce předvídavě. Zejména při dlouhém cestování po dálnici s častými změnami omezení rychlosti jízdy může tento "asistent pro regulaci rychlosti" představovat výrazné zvýšení komfortu.

Zároveň je aktivní "asistent pro průjezd zatáčkou". Vůz dokáže v rámci systémových limitů rozpoznávat svou polohu na základě dat navigačního systému o průběhu trasy, a předvídavě tak přizpůsobovat rychlost jízdy před zatáčkami, kruhovými objezdy a křižovatkami. Systém rozpoznává také značky začátku a konce obce. Do systému "ACC" je za všech okolností integrován systém sledování překážek před vozidlem "Front Assist" s "funkcí nouzového brzdění City". V kombinaci s automatickou převodovkou DSG se Arteon s "ACC" také automaticky rozjede, například v popojíždějící dopravě.

"Adaptivní tempomat" (ve spojení s DSG) je aktivní v rozsahu rychlostí od 0 do 210 km/h. Od 30 km/h udržuje ACC nastavenou rychlost. Předvídavá regulace rychlosti jízdy zvyšuje úroveň komfortu. Nová generace "ACC" však může zároveň přispívat také ke snižování spotřeby paliva díky funkcím předvídavého zpomalování a zrychlování. "Adaptivní tempomat ACC" patří do sériové výbavy modelu Arteon a pojí se s navigačním systémem a rozpoznáváním dopravních značek (linie Elegance a R-Line standardně).

I zde však platí jedno zásadní pravidlo. "Adaptivní tempomat ACC s předvídavou regulací rychlosti" podporuje v rámci systémových limitů řidiče, ten však nese za všech okolností odpovědnost za řízení vozidla. Řidič může systém částečně automatického ovládání vozidla kdykoli deaktivovat tlačítkem nebo sešlápnutím pedálu brzdy či plynu.