Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

„Trailer Assist“: Jednoduché, rychlé a bezpečné manévrování se soupravou

06.04.2018

Jízda s přívěsem je i pro zkušené řidiče výzvou. Především couvání se může rychle zkomplikovat a klade na řidiče velké nároky. Volkswagen proto vyvinul asistenční systém "Trailer Assist", který výrazně usnadňuje manévrování, například při zaparkování přívěsu pro koně před správným boxem na jezdeckém turnaji nebo obytného přívěsu v kempu. Systém zajišťuje řízení, řidič přidává plyn a brzdí. Směr jízdy mění ovládacím prvkem pro nastavování vnějších zpětných zrcátek. Jednoduše, rychle a bezpečně.

Snadné a bezpečné manévrování se soupravou
Asistent vyparkování činí manévrování bezpečnější

Inovativní asistent "Trailer Assist", dodávaný na přání, se aktivuje stisknutím tlačítka. I nezkušený řidič tak dokáže rychle a bezpečně couvat se soupravou. Ovládací prvek pro nastavování polohy vnějších zpětných zrcátek může být nyní používán jako joystick k plynulé změně požadovaného směru jízdy soupravy. Na panelu sdružených přístrojů jsou zobrazovány aktuální a nastavené směry jízdy a zalomení soupravy. Systém má automaticky pod kontrolou řízení s elektromechanickým posilovačem, zatímco řidič ovládá už jen pedály plynu a brzdy.

Je-li přívěs natočen správným směrem, řidič ovládací prvek vnějších zpětných zrcátek jednoduše stiskne dozadu a vozidlo je zdánlivě taženo přívěsem v jedné linii. Díky tomu nemusí mít řidiči obavu ani před couváním s přívěsem v přímém směru na dlouhém úseku.

Rozhodující roli při manévrování hraje kamerová technika, integrovaná do vozidla. Jejím prostřednictvím zajišťuje "Trailer Assist" automatické řízení soupravy v příčném směru. Základem jsou algoritmy pro zpracování obrazu z dat zadní kamery, která sleduje a vyhodnocuje úhel zalomení přívěsu. Z úhlu zalomení, zjištěného kamerou, se vypočte úhel natočení volantu - nezávisle na modelu přívěsu nebo typu oje.

Systém je dalším plodem průkopnické práce vývojářů značky Volkswagen, jejichž cílem je maximálně usnadňovat složité zaparkování vozidla či manévrování a zajistit bezpečnost v těchto situacích. Řidiči souprav tohoto malého pomocníka velmi oceňují, protože umožňuje precizní manévrování ve stísněných podmínkách při jízdě s přívěsem, ať se jedná o přepravu zahradního odpadu, motocyklu nebo obytný přívěs. Tím je zajištěno komfortní dojetí do cíle se vším, což je připojeno k tažnému zařízení - při práci, ve volném čase a zvláště pak v nejkrásnějších týdnech roku, na dovolené.

 

Stručný přehled - Vývoj asistenčních systémů pro parkování
1997 - první podpůrný systém pro parkování se čtyřmi ultrazvukovými senzory
2005 - parkovací senzory vpředu a vzadu
2006 - první parkovací asistent na světě (Park Assist)
2008 - první použití systému Rear View
2010 - první použití prostorového kamerového systému Area View
2010 - vizuální parkovací systém OPS (Optisches Parksystem)
2010 - Park Assist 2.0
2012 - OPS 360°
2012 - Park Assist 2.0 s funkcí zaparkování vozidla na příčné parkovací místo
2014 - asistent pro couvání z parkovacího místa
2014 - asistent pro sledování mrtvého úhlu
2014 - Area View, 2. generace
2014 - zavedení systému Trailer Assist
2015 - Park Assist 3.0