Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Technické inovace pro nový Touareg – 4. díl: „Asistent pro jízdu v dopravní koloně“

20.06.2018

Funkce částečně autonomní jízdy zvyšují komfort na dosud nevídanou úroveň. Ukázkovým příkladem této progresivní techniky je nový Touareg1): Řidič SUV vyšší třídy je na své přání cíleně podporován asistenčními systémy při řízení, akceleraci a brzdění. Díky fúzi různých systémů zvládne Touareg při aktivovaném "asistentu pro jízdu v dopravní koloně" částečně autonomní jízdu v nepříjemných situacích s častým popojížděním.

 

Asistent pro jízdu v dopravní koloně funguje následovně: Kombinací kamerového asistenta pro jízdu v jízdním pruhu "Lane Assist" a adaptivního tempomatu "ACC", pracujícího s radarovým senzorem, bylo možné realizovat "asistenta pro jízdu v dopravní koloně". Oba systémy musejí být aktivovány, aby měl řidič k dispozici rozšířenou funkci částečně autonomní jízdy. Řidič může "asistenta pro jízdu v dopravní koloně" zapínat a vypínat společně s "funkcí adaptivního řízení vozidla v jízdním pruhu". "Adaptivní řízení vozidla v jízdním pruhu" je doplňkovou funkcí systému "Lane Assist", která udržuje vozidlo uprostřed jízdního pruhu, a tím podporuje řidiče při řízení.

Například v dopravní koloně nebo při průjezdu zúženým úsekem kvůli stavebním činnostem následuje Volkswagen Touareg vpředu jedoucí vozidla ve svém jízdním pruhu. V závislosti na plynulosti dopravy dokáže přitom zpomalovat až do úplného zastavení a - během definované doby stání - se automaticky znovu rozjet.

ACC, Lane Assist, funkce adaptivního řízení vozidla v jízdním pruhu a asistent pro jízdu v dopravní koloně jsou asistenční funkce, které řidiče podporují v rámci svých systémových limitů. Řidič proto nese veškerou odpovědnost i při částečně automatizované jízdě. Na činnost asistenčních funkcí musí dohlížet a ponechat ruce na volantu. Kromě toho musí být řidič připraven kdykoli v případě potřeby zasáhnout do řízení.

 

1) Touareg V6 TDI 4MOTION 210 kW / spotřeba paliva v l/100 km: město 7,7 / mimo město 5,9 / kombinovaná 6,6; emise CO2 v g/km: 173 (kombinované); třída hospodárnosti: B