Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Technické inovace pro nový Touareg – 5. díl: Head-up displej promítá informace na čelní okno

27.06.2018

Interaktivní a digitální přístrojová deska "Innovision Cockpit" nového modelu Touareg1) je považována za vzor přístrojové desky budoucnosti. Jejím ideálním doplňkem je Head-up displej, který promítá "virtuální koncentrát" aktuálně nejdůležitějších informací do přímého zorného pole řidiče.

 

Data, jako je aktuální a nejvyšší povolená rychlost, nebo vizuální pokyny navigačního systému jsou virtuálně promítány do prostoru před Touaregem - jakoby na vozovku. Díky tomu má řidič tyto informace neustále na očích. Po technické stránce je však zobrazení těchto údajů přenášeno soustavou zrcadel na čelní okno, které tak plní funkci transparentního displeje, tzv. "průhledového nebo Head-up displeje". S šířkou 218 mm a výškou 88 mm se jedná o největší Head-up displej, nabízený ve vozech Volkswagen.

Řidič si může nastavit polohu (výšku) displeje a měnit spektrum zobrazovaných údajů. Kromě rychlosti jízdy se jedná o informace, jako jsou rozpoznané dopravní značky a pokyny navigačního systému. Navíc lze na čelní okno promítat výstražná upozornění, například překročení nejvyšší dovolené rychlosti jízdy. Další možností je zobrazování informací právě aktivních asistenčních systémů. Na přední okno jsou přitom promítány piktogramy/pokyny adaptivního tempomatu "ACC", asistenta nočního vidění, asistenta pro jízdu v jízdním pruhu "Lane Assist" a asistenta pro změnu jízdního pruhu "Side Assist". V neposlední řadě si může řidič nastavit jas a barevnost displeje. Jas se kromě toho automaticky mění v závislosti na množství světla v okolním prostředí.

 

1) Touareg V6 TDI 4MOTION 210 kW / spotřeba paliva v l/100 km: město 7,7 / mimo město 5,9 / kombinovaná 6,6; emise CO2 v g/km: 173 (kombinované); třída hospodárnosti: B