Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Na cestě s dětmi

Na cestách s dětmi

Cestování s dětmi by se mělo dobře naplánovat i zorganizovat, protože na dlouhých cestách mohou dát malí spolucestující opravdu zabrat. Už cesta tam může být přímo horor. Ale nemusí k tomu dojít. Nenechte si zkazit začátek dovolené.

Pomocí pár jednoduchých prostředků můžete dětem dlouhou cestu autem osladit. Připravili jsme několik návrhů na hry.

Hry na cesty

Po stopách Harryho Pottera

Magické nejsou pouze zážitky a příběhy kouzelnického učně, ale také místa, kde se vše odehrává. Co mnozí nevědí: Bradavice, Velká síň, hřiště pro turnaje ve famfrpálu a také samotné nástupiště devět a tři čtvrtě, odkud odjíždí expresní vlak do Bradavic, to nejsou žádné speciálně postavené kulisy, ale opravdu to existuje. Hrad i mnoho dalších míst, kde se natáčelo, lze nalézt na magické mapě, kterou vydala Britská turistická centrála - pro všechny, kdo jedou na dovolenou, chtějí objevovat velkou Británii a jít při tom po kouzelných stopách Harryho Pottera.

Slovní kopaná

Tohle je také pěkná hra: Jednoduchá věta, která se skládá jen z podmětu a přísudku, je Tebou a Tvými spoluhráči doplněna vždy o jedno slovo na libovolném místě. Věta by měla stále dávat smysl.

Strýček sedí.
Strýček sedí ohnutý.
Starý strýček sedí ohnutý.
Starý strýček sedí celý ohnutý.


Mrkaná

Při této hře jde o to, že se hráči dívají navzájem do očí, aniž by při tom mrkali. Dívej se upřeně kamarádovi do očí, on hledí zase bez hnutí na Tebe. Kdo první mrkne, prohrává.

Hodiny jako kompas

Máš hodinky s ručičkami? Můžeš je snadno proměnit v kompas: Nejprve nastavíš hodinky na zimní čas. Drž hodinky vodorovně a nastav hodinovou ručičku přesně na slunce. Nyní se jih nachází přesně mezi 12. hodinou a časem, na který je nastavená hodinová ručička. A kde je nyní sever?

Hotentótština

Určitě si musíte čas od času popovídat s kamarády o velmi tajných věcech, které by ostatní lidé neměli slyšet. Určitě to také znáš! Používáme pak tajnou řeč a nikdo nám už nerozumí! Když ke každé slabice slova přidáte pár dalších slabik, pak se můžete skvěle bavit v tajném jazyce, například takto: "Mo-befeleme-týl letěl-peseveze-nad-hele-řekou-mese!" Když budete hodně trénovat, budete umět brzy mluvit velmi rychle - pak to bude pro ostatní ještě tajemnější a nesrozumitelnější!

Hra s prsty

Tato hra je už velmi stará! Představ si, že se hrála už před několika tisíci lety ve starém Egyptě! Potřebujete k ní jen dva hráče a své ruce. Sedněte si proti sobě a držte před sebou každý pěst. Na pokyn natáhněte zároveň libovolný počet prstů a vykřikněte číslo - jde při tom o to, abyste vždycky uhodli, kolik prstů jste společně vztyčili.

Když máš tedy natažené čtyři prsty a při tom zavoláš: "Sedm!", Tvoje spoluhráčka ale ukáže dva prsty a zavolá: "Šest!", pak v tomto kole vyhrála. Pokud naopak vztyčí tři prsty a vykřikne: "Osm!", vyhrál jsi, protože jste společně natáhli sedm prstů. Je to jasné? Není to tak těžké, jak to na začátku vypadá! Pokud hádáte oba nesprávně, pak je výsledek daného kola nerozhodný. To platí i tehdy, když jste oba počet natažených prstů uhodli správně.

Šibenice

Vymyslíš si slovo a uděláš na list papíru tolik čárek, kolik má slovo písmen. Napíšeš první písmeno slova a dosadíš ho na každé místo, kde se vyskytuje. Tvoji spoluhráči nyní mohou popořadě hádat písmena. Pokud se písmeno v Tvém slově vyskytuje, pak jej zapíšeš na všechna místa, kde se nachází. Pokud se písmeno do slova nehodí, začneš kreslit šibenici. Za každé nesprávné písmeno se na šibenici přikreslí nová čárka. Hra končí, když je buď šibenice hotová nebo se slovo uhodne.

Haló, vstávat

Po dlouhé jízdě autem jsou oči unavené. Místo toho, abys mrkal nebo si oči mnutím ještě více podráždil, měl bys někdy vyzkoušet následující cvičení: Uvolněně se posaď, polož dlaň na dlaň a tři je o sebe tak dlouho, až se pořádně zahřejí. Pak zavři oči, slož ruce jako misky a polož je lehce na své oči. Zhruba po dvou až třech minutách sejmi dlaně z očí a polož je volně do klína; oči zůstávají zavřené a poté, co jsi oddálil dlaně, jsou oči příjemně osvěžené. Dýchej klidně a představuj si, že se nadechuješ a vydechuješ očima. Po krátké době se budeš cítit zase svěží, bdělý a uvolněný.

Vyťukávání písniček

Není k tomu nic potřeba. Ovšem člověk by měl vědět, které písničky děti znají. Vyťuká se rytmus nějaké písně a ten, kdo jako první uhodne, o jakou píseň se jedná, získá bod - nebo může vyťukat další písničku.