Určení viskozity

Vše, co potřebujete vědět o viskozitě motorového oleje, zjistíte z SAE klasifikace - (Society of Automotive Engineers). Přesně Vám říká, jak tekutý motorový olej je při nízkých teplotách v zimě nebo vysokých teplotách v létě.

Zimní označení se skládá z čísla a písmene "W" (winter), např. 5W. Číslice Vám prozrazuje do kolika stupňů pod nulou je olej dostatečně tekutý. Čím vyšší číslo je, tím vyšší je viskozita (hustota) oleje.

Letní označení je vyjádřeno pouze číslem, např. 30. To udává, jak rychle se motorový olej rozptýlí při teplotě 100 °C - jak je řídký.

Většina dnes používaných motorových olejů je navržena pro celoroční použití - oleje vícerozsahové. Z toho důvodu najdete v označení SAE klasifikace kombinaci obou hodnot. Například olej s klasifikací 5W-30 je vhodný pro rozsah teplot od -35 °C (5W) až do +30 °C (-30).

Při kterých teplotách pod bodem mrazu je motorový olej ještě dostatečně tekutý?Číslo před písmenem W Vám prozrazuje do kolika stupňů pod nulou je olej dostatečně tekutý, aby jej bylo možné čerpat olejovým čerpadlem. Čím nižší je číslo zimní třídy, tím lépe se olej rozptýlí v motoru při nízkých teplotách. Motorový olej SAE 0W je při nízkých teplotách a studených startech v zimě tekutější, lépe se v motoru rozptýlí a rychleji zajistí jeho mazání než olej SAE 25W.

Klasifikace SAE pro čistě zimní oleje se skládá pouze z čísla a písmena W, např. 0W.

Klasifikace SAE a teploty, při kterých je olej ještě dostatečně tekutý:

-40 °C / SAE 0W

-35 °C / SAE 5W

-30 °C / SAE 10W

-25 °C / SAE 15W

-20 °C / SAE 20W

-15 °C / SAE 25W


Jak rychle se motorový olej rozptýlí při teplotě 100 °C?

Čím menší je číslo následující po písmenu W, tím tekutější je motorový olej při teplotě 100 °C. Za časovou jednotku se rozprostře po větší ploše.

Současně však také platí, že čím pomaleji se motorový olej rozptýlí, tím větší je garance, že se olej udrží v mazacím prostoru a nedojde k odtržení mazacího filmu.

Klasifikace SAE pro letní oleje zahrnuje pouze číslo, např. SAE 20.

Zavřít
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím