Menü schließen

Jak mohu elektromobil nabíjet?

 

Snadné nabíjení Vašeho elektromobilu.

Elektromobilita trvale změní naše zvyklosti, pokud jde o doplňování energie do našich automobilů. Konečně už nemusíte jezdit k čerpací stanici. Baterii Vašeho elektromobilu můžete dobíjet téměř kdekoli: doma ze síťové zásuvky 230 V, z wallboxu, u veřejných nabíjecích stanic nebo z rychlonabíjecích stanic. Jakmile to jednou zkusíte, brzy zjistíte, že je to téměř stejně snadné jako nabíjení Vašeho chytrého mobilního telefonu.

Co byste měli vědět o hardwaru pro Váš elektromobil.

Stačí jen zapojit zástrčku a energie přitéká.

Wallbox je zásuvka s vysokým výkonem, která je nainstalována na stěně a je určena pro domácí použití. Jedná se o volitelnou výbavu a v současné době Vám dává k dispozici maximální nabíjecí výkon až 11 kW. Pokud nabíjíte elektromobil z volitelného wallboxu, stačí pouze připojit konektor nabíjecího kabelu do zásuvky vozidla. Podobně komfortní je rovněž nabíjení z nabíjecí stanice, kterou máte k dispozici u Vašeho zaměstnavatele. Nabíjecí kabel je u tohoto typu nabíjecí stanice většinou její standardní a pevnou součástí. Pokud u veřejné nabíjecí stanice není žádný pevně instalovaný nabíjecí kabel, můžete snadno použít nabíjecí kabel dodávaný s vozidlem, který byste měli vždy vozit v zavazadlovém prostoru.

Existují dva různé typy nabíjení.

Nabíjení střídavým proudem (AC)
Nabíjení je v podstatě rozděleno na dva typy. Při nabíjení z veřejné sítě je nutné pomocí usměrňovače, který je instalovaný ve voze, přeměnit střídavý proud na požadovaný stejnosměrný proud.

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC)
Při druhém typu nabíjení - nabíjení stejnosměrným proudem - je střídavý proud již přeměněn na stejnosměrný ještě předtím, než se dostane do vozidla - například v nabíjecí stanici. Výhodou je, že v průběhu nabíjení lze dosáhnout vyššího nabíjecího výkonu - například při nabíjení na dálnici - což automaticky zkracuje čas potřebný k nabíjení.

Existují dva typy připojovacích konektorů.

Připojit, nabít, odemknout a odpojit - tak jednoduše lze nabíjet Váš elektromobil. V loňském roce byly v Evropě zavedeny dva standardy pro připojovací konektory.

Konektor Mennekes

"Konektor Mennekes" (Typ 2) je určen pro pomalé nabíjení a odpovídá evropskému standardu pro nabíjení střídavým proudem. Většina veřejných nabíjecích stanic je vybavena alespoň jednou zásuvkou Typ 2.

Nabíjení střídavým proudem s MEB platformou s výkonem od 7 do 11 kW. Máte-li doma wallbox, můžete elektromobil dobíjet každou noc s výkonem 11 kW. Rovněž u zaměstnavatele by mělo být možné elektromobil dobít a za jeden den tak pokrýt týdenní potřebu energie pro dojíždění do zaměstnání.

Konektor Combo 2

Pro rychlé nabíjení existuje v Evropě standard CCS (Combined Charging System - kombinovaný nabíjecí systém). Příslušný nabíjecí konektor obsahuje další kontakty pro rychlé nabíjení stejnosměrným proudem. Pomocí konektoru s označením "Combo-2" lze elektromobil nabíjet ze všech veřejných nabíjecích stanic se stejnosměrným proudem s nabíjecím výkonem 22 kW a více.

Jak rychle se nabíjí baterie Vašeho vozu.

Od zásuvky až k rychlonabíjecí stanici.

Platí jednoduché základní pravidlo: Čím vyšší je nabíjecí výkon, tím rychlejší je proces nabíjení. Doba nabíjení se však může výrazně lišit - v závislosti na stavu nabití baterie vozu. Proces nabíjení ovlivňují také okolní podmínky jako je teplota nebo teplota baterie ve vozidle. Pokud nabíjíte své ID. například ze síťové zásuvky 230 V můžete s nabíjecím výkonem 2,3 kW za hodinu přes noc pohodlně pokrýt každodenní potřeby. Při využití střídavého proudu budete rychleji nabíjet z wallboxu nebo z veřejné nabíjecí stanice se střídavým proudem.

Nejrychlejším způsobem nabíjení je využití nabíjecích stanic s vysokým výkonem (HPC - High-Power-Charging) s nabíjecím výkonem 100 kW nebo více. Obecně doporučujeme, abyste baterii nenabíjeli každý den na její plnou kapacitu. Šetříte tím baterii¹.

Správný postup při nabíjení

krok za krokem:

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Ihr Volkswagen Team