Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím

Pouze na elektřinu

Gerhard Heinz ve Vídni.


Elektromobily jsou sofistikované, šetrné k životnímu prostředí a užijete si s nimi hodně zábavy. Gerhard Heinz sdílí tento názor také. Navzdory svému zralému věku - 89 let - je tento slavný skladatel nadšencem pro moderní technologie a prezentuje se jako "člověk, jenž mezi prvními využívá novinky", pokud jde o nové technologie chytrých mobilních telefonů nebo počítačů. Navštívili jsme ho ve Vídni a byli jsme překvapeni jeho vitalitou a zvědavostí.

Cestování po Evropě. Doma ve Vídni.

Gerhard Heinz se cítí doma v ulicích Vídně. Slavný skladatel filmových melodií jezdí všude ve svém voze e-up! a ukazuje, že elektromobily se značkou Volkswagen se již dávno staly součástí reality městského života. Ať už jde o jízdu s mnoha zastávkami nebo o manévrování na těsné parkovací místo, jeho vůz s elektrickým pohonem je ideálním vozidlem do městského prostředí.

Chtěli jsme se dozvědět, co si 89letý obyvatel Vídně myslí o řízení auta s elektrickým pohonem a samozřejmě také to, proč se rozhodl právě pro e-up! Jeho odpověď je zcela logická.

Nad šálkem mélange v koncertní kavárně Dommayer.

Po opuštění slavné kavárny Dommayer nastoupit rovnou do vozu Volkswagen e-up!. Na elektřinu a v téměř naprostém tichu podél Maxingstraße ve 13. vídeňské obvodu, kolem zoologické zahrady u zámku Schönbrunn s cílem v Perchtoldsdorfu. Gerhard Heinz rád tráví svá odpoledne v malebném místě na jižním okraji Vídně. Ať už se svou manželkou nebo sám, jeho oblíbenou cukrárnou je Konditorei Heiner, bývalý dodavatel královského dvora.

 

"Když v létě stáhnu okna dveří a otevřu střešní okno, cítím se jako na lodi uprostřed Jadranu!"


"Jízda setrvačností!", tak zní motto Gerharda Heinze. Není náhoda, že již ve svých téměř 90 letech, se za volantem chová tak, že byste mu hádali alespoň o dvacet let méně. Ekologie nebo-li ochrana životní prostředí jsou nesmírně důležité aspekty elektromobilů. Hlavním důvodem jeho zaujetí pro elektromobilitu je však jeho zvědavost.

"Moje nadšení pro nové technologie je ohromné. Chytré mobilní telefony, tablety, počítače - vždy musím mít to nejnovější."

Je to docela úžasné. Jak může být někdo v tomto věku tak otevřený neustálému vývoji moderních technologií? Možná to souvisí s profesní dráhou Gerharda Heinze. Po ukončení studia na Technické univerzitě ve Vídni se sice nestal inženýrem, ale stal se skutečnou světoznámou hvězdou. Jeho jméno je známé hudebním odborníkům a filmovým divákům po celém světě jako jednoho z nejslavnějších skladatelů filmové hudby v Evropě.


Více než 130 filmů. Doprovodná hudba a písně 60., 70. a 80. let. Komedie, dramata a horory. Gerhard Heinz je stále vyhledávanou osobou pro rozhovory. A neztratil nic ze své popularity, když se stáhl z veřejnosti. Důvodem je, že mladá generace znovuobjevuje starou klasiku. Koneckonců, v 50. letech byl jediným hudebníkem, který vlastnil Hammondovy varhany a jenž je jako hudební nástroj začlenil do svých skladeb. Ve své době mu to zajistilo mnoho zakázek pro televizi i reklamu.

 

"Rovněž ve svém voze e-up! se často cítím, jako bych hrál na elektronický nástroj. Při aktivaci stupně rekuperace při brzdění se člověk cítí jako při změně varhanních rejstříků."

Zaplní celou polici: Jeho hudba ke zhruba 130 filmům.


Obyvatel Vídně objevil svou lásku k vozu e-up! na autosalónu v jeho domovské Vídni v roce 2014. Již delší dobu hledal elektromobil, který by splňoval jeho požadavky, doposud ale bez úspěchu. Jakmile však uviděl kompaktní a přitom prostorný e-up!, bylo jeho nadšení pro nové technologie naplněno.

Nejnovější výkřik moderní technologie si Gerhard Heinz nechal dovybavit zpětnou kamerou. V zimě využívá k vytopení vozu od svého jídelního stolu mobilní aplikaci. V blízkém okolí je také dostatek nabíjecích stanic - dokonce i v klidnějším 13. městském obvodu.

"Ačkoli nedávno došlo k pokroku v technologii baterií, z dlouhodobého hlediska se domnívám, že palivové články a motory poháněné vodíkem mají největší potenciál."

Vždy aktuální: Stav nabití baterie svého vozu e-up! kontroluje pan Heinz prostřednictvím aplikace Car-Net.

Nabíjecí stanici před svým domem chce Gerhard Heinze brzy napájet ze solárních panelů na střeše. Rovněž neustále sleduje rostoucí počet dostupných aplikací. Jediná věc, na kterou nemá konečný názor, je hudba:

"Když při jízdě autem poslouchám rozhlasovou stanici s klasickou hudnou Ö1, je to nádherné. Dříve než však začnu být posloucháním hudby zcela pohlcen, přeladím pro jistotu na zprávy."

Potom proslulý dirigent stlačí pedál akcelerátoru a vystřelí před řidiče sportovních vozidel ve Vídni.

Mohlo by Vás také zajímat:

e-up!: Spotřeba energie (kWh/100 km): kombinovaný provoz - 11,7; emise CO₂ (g/km): 0; energetická třída: A+2