Latvala skončil po dobrém boji druhý ve své domácí rallye

2016-08-01

Posádka Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila byla ve své domácí soutěži ve Finsku odměněna za bojový výkon druhým místem a díky tomu se v průběžném pořadí mistrovství světa v rallye FIA WRC posunula na třetí příčku v hodnocení jezdců a spolujezdců. Posádka týmu Volkswagen se v osmém podniku, zahrnujícím celkem 333,60 kilometru rychlostních zkoušek, musela sklonit pouze před posádkou Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL, Citroën) a po vítězstvích v letech 2014 a 2015 stála potřetí v řadě na stupních vítězů Rallye Finsko.

Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N) dojeli do cíle 66. ročníku klasické rallye na sedmém místě, čímž v hodnocení jezdců a spolujezdců zmenšili ztrátu na trojnásobné mistry světa a současné vedoucí muže průběžného pořadí, posádku Sébastien Ogier/Julien Ingrassia. Francouzská dvojice zůstala po páteční ojedinělé chybě tentokrát bez bodového zisku, nadále však suverénně vede mistrovství světa se 143 body před svými týmovými kolegy Mikkelsen/Jæger (98) a Latvala/Anttila (87).

Miláček fanoušků Latvala získal v domácí rallye 80. umístění na stupních vítězů pro Polo R WRC

Jari-Matti Latvala byl v obou posledních letech 2014 a 2015 vždy oslavovaným národním hrdinou, protože s vozem Polo R WRC dokázal v Rallye Finsko dvakrát v řadě zvítězit. Tentokrát stačil výkon miláčka publika "jen" na druhé místo a celkově to bylo 80. umístění na stupních vítězů pro Polo R WRC. Latvala ztratil cenný čas na začátku soutěže kvůli poškození pneumatiky, ale brzy se vrátil zpět do hry a nakonec dojel do cíle na neohroženém druhém místě. Také v mistrovství světa jezdců to nyní vypadá pro vicemistry světa výrazně lépe. Díky zisku 19 bodů - Latvala byl třetí v Powerstage, a získal tak jeden bonusový bod - se vypracoval na třetí místo v průběžném pořadí mistrovství světa. Tím byl zahájen ohlášený útok na nejvyšší příčky ve druhé polovině sezony.

Mistr světa jel na maximum - vyšel sice s prázdnou, ale přesto měl na konci důvod k radosti

Něco takového se Sébastienu Ogierovi nestává často. Když dojede dvaatřicetiletý Francouz se svým vozem Polo R WRC do cíle soutěže mistrovství světa v rallye, pak si téměř vždy připíše na své konto důležité mistrovské body. Ve Finsku zůstal teprve popáté ze 47 soutěží jako jezdec týmu Volkswagen bez bodů. Na vnitřní straně velmi úzké zatáčky v desáté rychlostní zkoušce "Surkee2" zvolil totiž příliš agresivní stopu a po smyku skončil v příkopě. Díky přičinlivým finským fanouškům se sice posádka dokázala vrátit s vozem na trať, časová ztráta však dosáhla 16 minut, a to již nebylo možné stáhnout. Ogier má přesto s výhledem na nadcházející podniky mistrovství světa dobrou náladu. V kalendáři jsou nyní tři asfaltové rallye v řadě - v Německu, Číně a Francii - a Ogier v nich již nebude mít nevýhodu prvního jezdce na šotolině.

Z kandidáta na umístění na stupních vítězů čističem silnic: Mikkelsen získal ve Finsku cenné zkušenosti

Po vítězství v předchozím podniku mistrovství světa v rallye, v Polsku, přijel Andreas Mikkelsen do Finska s dostatkem sebevědomí. Na finské rallye ovšem tento Nor dosud nedokázal korunovat své výjimečné jezdecké dovednosti umístěním mezi nejlepší trojicí a nepovedlo se mu to ani letos. Sedmadvacetiletý obyvatel Osla byl až do třinácté rychlostní zkoušky, legendárním testu "Ouninpohja", na slibném třetím místě, v souladu se svým cílem dosáhnout na stupně vítězů. Poté však musel od Ogiera, který se kvůli opravě na spojovací etapě a příliš pozdnímu příjezdu do časové kontroly propadl ve startovním pořadí dozadu, převzít neoblíbenou práci čističe silnic. Díky bojovému a jezdecky velmi dobrému výkonu obsadil nakonec sedmé místo a zmenšil bodovou ztrátu na vedoucího muže mistrovství světa Ogiera.

"Velká cena Finska" - nejrychlejší rallye mistrovství světa všech dob

Rallye Finsko patří tradičně mezi nejrychlejší soutěže v kalendáři mistrovství světa v rallye FIA WRC. V uplynulém roce stanovil Jari-Matti Latvala s vozem Polo R WRC nový rekord průměrnou rychlostí 125,44 km/h. Od letošního roku je však novým rekordmanem Kris Meeke s hodnotou 126,61 km/h. V roce 2017 se tedy můžeme těšit na odvetu.

Hlasy po 3. dni Rallye Finsko:

Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC #1

"Nejlepší zprávou dne pro mě a Juliena je to, že pro nás konečně končí role čističů silnic, kterou jsme museli plnit již půl roku. Mentálně to je extrémně náročné muset neustále bojovat s těžkými podmínkami na trase. Nyní se těším na Rallye Německo, kde budou mít všichni, doufejme, dobré podmínky, a na krásný souboj o vítězství. Až na onu chybu jsem byl s naší rychlostí velmi spokojen, třetí místo by bývalo bylo v našich možnostech. Gratuluji ovšem také Krisu Meekovi a jeho týmu - samozřejmě mohl jet bez tlaku a profitoval ze svého postavení na startu. Zároveň však také odvedl absolutně bezchybný a velmi dobrý výkon."

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC #2

"Ze svého výkonu o tomto víkendu jsem šťastný, i když se mi hattrick v Rallye Finsko žel nepodařil. Druhé místo a bod v Powerstage jsou velmi dobrým ziskem. Navíc jsem si v celkovém hodnocení polepšil o jedno místo. Celkově jsme toho o tomto víkendu nemohli proti Krisu Meekovi víc podniknout. Ještě jednou velmi děkuji všem divákům, kteří mě podporovali. Je to vždy mimořádný zážitek jet zde, ve své domovině. Nyní začíná asfaltová sezona a ta pro mě probíhala v uplynulém roce pozoruhodně dobře. Na to bych nyní rád navázal hned v Německu."

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC #9

"Celkově můžeme být s Andersem se sedmým místem spokojeni, lepší výsledek nebyl o tomto víkendu možný. A pocit z jízdy na těchto fantastických cestách je velkolepý. Kromě toho je pozitivní, že jsme o několik bodů dokázali stáhnout ztrátu na Sébastiena. Jeho náskok je samozřejmě stále ještě velký, ale my uděláme maximum. Těžké to bylo, když jsme v sobotu náhle museli na trať jako první. Vydali jsme ze sebe všechno, ale první pozice na startu život skutečně neusnadňuje. Na několika rychlostních zkouškách jsem jel nepřetržitě na absolutním limitu, přesto byly časy příliš pomalé."

Jost Capito, ředitel týmu Volkswagen Motorsport

"Máme velkou radost z druhého místa, které získali Jari-Matti a Miikka. Ti ve své domácí soutěži odvedli opět prvotřídní výkon. Lepší výsledek nebyl z vlastních sil možný, zároveň se vrátili mezi trojici nejlepších v průběžném pořadí celkového hodnocení. Pro Sébastiena a Juliena neprobíhala rallye jistě podle jejich představ, ale jejich chyba, která je připravila o mnoho času, patří do rubriky "malá příčina s velkými dopady" - i mistři světa jsou, jak známo, jen lidé. Velmi dobrý výkon, který se neodráží ve výsledcích, odvedli také Andreas Mikkelsen a Anders Jæger. Na začátku měli nakročeno k umístění na stupních vítězů, poté však museli vyjíždět na trať jako první, což bylo velkou nevýhodou. Sečteno a podtrženo, to byla intenzivní Rallye Finsko, po níž jsme se třemi našimi posádkami na prvních třech místech celkového hodnocení a v hodnocení konstruktérů jsme i nadále v čele s velkým náskokem. S radostí proto již očekáváme Rallye Německo v našem domácím prostředí. V neposlední řadě blahopřeji posádce Kris Meeke a Paul Nagle, která zde ve Finsku odvedla skvělý, bezchybný výkon a zaslouženě zvítězila."

A pak tu byl ještě…

…Martin Hassenpflug. Šéfmechanik mistra světa Sébastiena Ogiera slavil zde ve Finsku, přesně před šesti lety, svůj soutěžní debut s týmem Volkswagen, tehdy ještě s vozem Škoda Fabia S2000, nasazovaným Volkswagenem. Od své premiéry v roce 2011 se pětatřicetiletý muž zúčastnil jako jediný zaměstnanec všech 63 rallye.

Mistrovství světa v rallye FIA WRC (World Rally Championship), Rallye Finsko - konečné výsledky*

24. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen, + 19.50,6 min

Mistrovství světa v rallye FIA WRC (World Rally Championship), Rallye Finsko - výsledky Powerstage